Kącik Gracza #6 - Łap za słówka

PODSTAWOWE INFORMACJE
Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: 10-110 lat
Czas gry: około 30 minut
WydawcaEgmont
Zawartość pudełka: 21 kafelków z literami, 6 kostek z symbolami, 99 żetonów punktów, 6 zasłonek, 1 klepsydra, 1 notes z kartami do wyrywania

NA CZYM POLEGA GRA?
Chyba każdy słyszał o grze "Państwa i miasta"? To jest właśnie coś podobnego, tylko bardziej podrasowanego. 
WRAŻENIA WIZUALNE (WYGLĄD, WYKONANIE)
Żetony oraz kafelki z literami wykonane są z grubego kartonu, dzięki czemu nie uginają się nawet pod naporem małych rączek lubiących niszczyć, co się da. Cała kolorystyka jest ujednolicona, co w tym przypadku jest ogromnym plusem, ponieważ pozwala to graczom skupić się na swoim zadaniu, nie rozpraszając w żadnym momencie. 

ROZGRYWKA
Grę zaczyna najmłodszy gracz, który rzuca sześcioma kostkami i wybiera jedną z nich. Następnie każdy kolejny gracz musi wybrać sobie jedną kostkę. Gdy wszyscy to zrobią, jeden z graczy odwraca klepsydrę i kafelek z literką z wierzchu stosu. 
Wszyscy jednocześnie i jak najszybciej muszą zapisać na swoich kartkach słowa zaczynające się na literę widoczną na odkrytym kafelku, które będą pasować do kategorii na kostkach. Jednak można także oprócz swoich maksymalnie trzech słów, wpisać także słowa odpowiednie do kategorii swoich przeciwników (ilu graczy, tyle wyrazów można dopisać). Po przesypianiu się piasku w klepsydrze następuje podliczenie punktów - jeśli dane słowo było zapisane przez innego gracza, należy wykreślić je ze swojej kartki. Za każde niewykreślone słowo zdobywa się jeden punkt. Gra kończy się, kiedy na koniec rundy jakiś gracz zdobędzie minimum piętnaście punktów. 

PODSUMOWANIE
Moje tłumaczenie może wydawać się nieco niezrozumiałe, ale gra naprawdę jest prosta i nie powinna sprawić nikomu problemu. Z rozrzewnieniem wspominam wakacje u kuzynów, kiedy często graliśmy w "Państwa i miasta" - salwy śmiechu niekiedy były przerywane kłótniami dotyczącymi pochodzenia, a nawet istnienia pewnych słów. Jednak taka gra to nie tylko cudowna rozrywka i miłe spędzenie czasu z bliskimi, ale także możliwość poszerzenia swojej wiedzy, gdyż inni mogą znać słowa, o których nie mieliśmy pojęcia.

Łap za słówka kupisz TUTAJ

16 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Uwielbiam grę Państwa i miasta, więc koniecznie muszę kupić tę grę.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że zasady rozgrywki nie są skomplikowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo istotne, bo dzięki temu mogą grać w nią już dzieciaczki.

   Usuń
 3. Ojejku! Muszę mieć tę grę! Uwielbiałam państwa i miasta. Ta wersja bardzo mnie przekonała. Muszę koniecznie kupić:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też z wielkim sentymentem wspominam grę w Państwa i miasta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze uwielbiałam "Państwa i miasta" więc to coś zdecydowanie dla mnie! Moja siostrzenica umiera z nudów podczas wakacji, więc już wiem co jej sprezentuję - dla mnie to zawsze jakaś wymówka do zabawy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dzisiejszych czasach dzieci nie są zbyt pomysłowe - jak nie ma komputera i telefonu, to nie mają, co robić... Planszówka będzie idealna na spędzenie wspólnego czasu. :)

   Usuń
 6. Podobna gra do "państwo - miasta".

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam gry słowne i zawsze je lubiłam. Ta gra wydaje się bardzo ciekawa a ja już widze dla niej 5 swoich wersji :D

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.