Lektura obowiązkowa: "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" - Iza Komendołowicz

Po przeczytaniu Małych bogów. O znieczulicy polskich lekarzyBez znieczulenia. Jak powstaje człowiekPołożnej. 3550 cudów narodzin oraz Mundry mocno zainteresowałam się tematyką medyczną - nie w formie czysto teoretycznej i bardzo naukowej, ale właśnie w postaci życiowych, autentycznych historii. Dlatego kiedy tylko dowiedziałam się o planowanej premierze Ginekologów Izy Komendołowicz, wiedziałam, że to lektura, obok której nie przejdę obojętnie.

Na szczęście badania profilaktyczne oraz wizyty u lekarza są dla mnie czymś obowiązkowym, od czego nie stronię, jednak doskonale wiem, co pokazują również historie opisywane przez lekarzy, że ogrom kobiet kompletnie nie zna swojego ciała i jego fizjonomii oraz fizjologii, a gabinety lekarskie omija szerokim łukiem. Kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego, dopiero przypominają sobie, iż warto byłoby odwiedzić specjalistę... Zdecydowanie w polskich szkołach i domach za mało mówi się o seksualności i dbaniu o własne zdrowie, przez co pojawiają się takie przypadki mrożące krew w żyłach, z jakimi możemy spotkać się w tej książce. 

Pomimo tego, iż moja wiedza na tematy ginekologiczne stoi na zadowalającym poziomie, to pewne rzeczy mocno mnie zdziwiły, chociażby fakt istnienia kobiet z podwójną macicą bądź dwoma szyjkami! Ponadto nie miałam pojęcia, że nawet po udanej sterylizacji może dojść do zapłodnienia, jeśli plemnik przedostanie się gdzieś bokiem, a ciąża pozamaciczna może być przyklejona do jelita czy innych narządów w brzuchu. Akurat o przypadkach podejmowania prób jedzenia łożyska, wkładaniu różnorodnych przedmiotów do pochwy czy kobietach niewiedzących o byciu w ciąży nieraz słyszałam, to i tak nadal mnie to dziwi. 

Sporo miejsca zajmuje debata dotycząca porodu naturalnego i cięć cesarskich. To oczywiście powinna być osobista decyzja każdej matki z jednoczesnym uwzględnieniem wszelakich przesłanek medycznych dotyczących predyspozycji (bądź ich braku) do naturalnego porodu, a także tego, co dzieje się podczas rodzenia. Nie da się ukryć, że lekarze bardzo mocno naciskają na porody naturalne, a dzieci z ich rodzin w znaczącej większości rodzone są poprzez cięcie cesarskie. To chyba jednak coś znaczy? Podoba mi się, że Dębscy, których bardzo cenię, głośno mówią o tym, że zarówno poród naturalny, jak i cięcie cesarskie niosą ze sobą powikłania, tylko o tych pierwszych raczej się nie mówi, chociaż są dużo groźniejsze. Zupełnie nie potępiają nawet planowego cięcia, chociaż ja akurat nie jestem ich zwolenniczką, ale może faktycznie nie są one takie złe? Ja totalnie popieram możliwość decydowania o sposobie rodzenia, bo nie potrafię zrozumieć, jak można zmusić kobietę do takiego czy innego wydania dziecka na świat. Szkoda, że kiedy pojawiają się poważne problemy, to wtedy nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za nie...

W tej książce pojawia się postać Bogdana Chazana, z którym wiąże się wiele kontrowersji - w czasach PRL wykonał ogromną ilość aborcji, po czym został ich przeciwnikiem oraz obrońcą życia nienarodzonego. Kilka lat temu jako dyrektor szpitala odmówił wykonania ciężko uszkodzonego płodu. Wiele osób wspomina o widocznej hipokryzji - kiedy człowiek usuwając ciąże, wybuduje sobie dom, zakupi wspaniałe auto oraz zabezpieczy przyszłość sobie oraz całej rodzinie, nagle staje się ich przeciwnikiem... Szkoda, że wcześniej nie na to nie wpadł. Przerywanie ciąży to bardzo ciężki temat, zwłaszcza, że nieraz lekarze odmawiają aborcji, broniąc się klauzulą sumienia, po czym nie mają jakiegokolwiek problemu z wykonaniem skrobanki w swoim prywatnym gabinecie. Osobiście nigdy nie zrozumiem usunięcia dziecka, bo "teraz nie jest na nie czas/ już mam dzieci/ dziecko nie jest mi do niczego potrzebne" i z tego typu podobnych bzdur. Jednak nie chcę wypowiadać się za matki dowiadujące się o tym, iż ich dziecko będzie bardzo chore albo umrze zaraz po narodzinach - każda z nas powinna sobie odpowiedzieć, czy poradziłaby sobie z takim ciężarem. To my musimy podjąć decyzję, a nie faceci siedzący w rządzie czy w innych instytucjach, uważając się za najmądrzejszych.

Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów to książka podzielona na siedemnaście rozdziałów, poruszających różnorodną tematykę - od porodów i wszelakich patologii, poprzez aborcję, młodociane i stare matki, gwałty oraz ciąże pozamałżeńskie, aż po in vitro, antykoncepcję, nowotwory czy ginekologię estetyczną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, chociaż mnie intrygowało dosłownie wszystko. Iza Komendołowicz zrobiła naprawdę FANTASTYCZNĄ robotę! To zdecydowanie lektura dla każdej kobiety bez wyjątku! 

Książka bierze udział w wyzwaniach: Dziecięce poczytania BonusoweGrunt to okładka oraz Zatytułuj się 2.
Książka bierze udział w wyzwaniach:
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 19 września 2018
Liczba stron: 320
Gatunek: literatura faktu

12 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Rozejrzę się za tą pozycją, bo bardzo mnie nęci swoją tematyką.
  Paweł Kapusta "Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym" - nowość z kręgu książek ala medycznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że ta publikacja mnie bardzo ciekawi. Mam zamiar ją kupić na targach książki w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie muszę przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj kobiety boją się odwiedzać te gabinety. Fakt nie jest przyjemnie, ale człowiek spokojnie śpi już po badaniu...
  Nie wiem czy sięgnę akurat po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. A z samej ciekawości, chociaż żem facet, sięgnąłbym po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow! I really appreciate the fact that you have written on topic and made it so clear, it is a different topic and very less people can write in a manner that everything gets clear. Also, I love the layout of your page and the images used are very attractive. Quicken support phone number
  QuickBooks Payroll Support Phone Number
  Quicken Support Phone Number
  Quicken Customer Support Phone Number
  Digital marketing course in Delhi
  Digital Marketing Company

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli na nią się natknę, to przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. co do tej aborcji. ludzie działają na krótką metę, później mogą tego żałować albo nie

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od jakiegoś czasu chodzi mi ta książka po głowie- miałam ją nawet w ręku podczas ostatniej wizyty w księgarni i sama nie wiem, dlaczego ją odłożyłam. W każdym razie, czytając już końcówkę Twojej recenzji pomyślałam, że to faktycznie lektura obowiązkowa dla każdej kobiety. Być może powinna być lekturą na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie w szkole średniej?

  OdpowiedzUsuń
 10. Podwójna macica? Brzmi naprawdę szokująca. Skoro książka ma zafundować mi takie ciekawostki, chętnie poznam ją bliżej.
  Tak na marginesie, Folik ze zdjęcia przywrócił mi wspomnienia z czasów ciąży :)

  OdpowiedzUsuń
 11. nie chciałabym tego przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 12. Z czystej ciekawości z książką się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.