Lektura obowiązkowa: "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" - Iza Komendołowicz

Po przeczytaniu Małych bogów. O znieczulicy polskich lekarzyBez znieczulenia. Jak powstaje człowiekPołożnej. 3550 cudów narodzin oraz Mundry mocno zainteresowałam się tematyką medyczną - nie w formie czysto teoretycznej i bardzo naukowej, ale właśnie w postaci życiowych, autentycznych historii. Dlatego kiedy tylko dowiedziałam się o planowanej premierze Ginekologów Izy Komendołowicz, wiedziałam, że to lektura, obok której nie przejdę obojętnie.

Na szczęście badania profilaktyczne oraz wizyty u lekarza są dla mnie czymś obowiązkowym, od czego nie stronię, jednak doskonale wiem, co pokazują również historie opisywane przez lekarzy, że ogrom kobiet kompletnie nie zna swojego ciała i jego fizjonomii oraz fizjologii, a gabinety lekarskie omija szerokim łukiem. Kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego, dopiero przypominają sobie, iż warto byłoby odwiedzić specjalistę... Zdecydowanie w polskich szkołach i domach za mało mówi się o seksualności i dbaniu o własne zdrowie, przez co pojawiają się takie przypadki mrożące krew w żyłach, z jakimi możemy spotkać się w tej książce. 

Pomimo tego, iż moja wiedza na tematy ginekologiczne stoi na zadowalającym poziomie, to pewne rzeczy mocno mnie zdziwiły, chociażby fakt istnienia kobiet z podwójną macicą bądź dwoma szyjkami! Ponadto nie miałam pojęcia, że nawet po udanej sterylizacji może dojść do zapłodnienia, jeśli plemnik przedostanie się gdzieś bokiem, a ciąża pozamaciczna może być przyklejona do jelita czy innych narządów w brzuchu. Akurat o przypadkach podejmowania prób jedzenia łożyska, wkładaniu różnorodnych przedmiotów do pochwy czy kobietach niewiedzących o byciu w ciąży nieraz słyszałam, to i tak nadal mnie to dziwi. 

Sporo miejsca zajmuje debata dotycząca porodu naturalnego i cięć cesarskich. To oczywiście powinna być osobista decyzja każdej matki z jednoczesnym uwzględnieniem wszelakich przesłanek medycznych dotyczących predyspozycji (bądź ich braku) do naturalnego porodu, a także tego, co dzieje się podczas rodzenia. Nie da się ukryć, że lekarze bardzo mocno naciskają na porody naturalne, a dzieci z ich rodzin w znaczącej większości rodzone są poprzez cięcie cesarskie. To chyba jednak coś znaczy? Podoba mi się, że Dębscy, których bardzo cenię, głośno mówią o tym, że zarówno poród naturalny, jak i cięcie cesarskie niosą ze sobą powikłania, tylko o tych pierwszych raczej się nie mówi, chociaż są dużo groźniejsze. Zupełnie nie potępiają nawet planowego cięcia, chociaż ja akurat nie jestem ich zwolenniczką, ale może faktycznie nie są one takie złe? Ja totalnie popieram możliwość decydowania o sposobie rodzenia, bo nie potrafię zrozumieć, jak można zmusić kobietę do takiego czy innego wydania dziecka na świat. Szkoda, że kiedy pojawiają się poważne problemy, to wtedy nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za nie...

W tej książce pojawia się postać Bogdana Chazana, z którym wiąże się wiele kontrowersji - w czasach PRL wykonał ogromną ilość aborcji, po czym został ich przeciwnikiem oraz obrońcą życia nienarodzonego. Kilka lat temu jako dyrektor szpitala odmówił wykonania ciężko uszkodzonego płodu. Wiele osób wspomina o widocznej hipokryzji - kiedy człowiek usuwając ciąże, wybuduje sobie dom, zakupi wspaniałe auto oraz zabezpieczy przyszłość sobie oraz całej rodzinie, nagle staje się ich przeciwnikiem... Szkoda, że wcześniej nie na to nie wpadł. Przerywanie ciąży to bardzo ciężki temat, zwłaszcza, że nieraz lekarze odmawiają aborcji, broniąc się klauzulą sumienia, po czym nie mają jakiegokolwiek problemu z wykonaniem skrobanki w swoim prywatnym gabinecie. Osobiście nigdy nie zrozumiem usunięcia dziecka, bo "teraz nie jest na nie czas/ już mam dzieci/ dziecko nie jest mi do niczego potrzebne" i z tego typu podobnych bzdur. Jednak nie chcę wypowiadać się za matki dowiadujące się o tym, iż ich dziecko będzie bardzo chore albo umrze zaraz po narodzinach - każda z nas powinna sobie odpowiedzieć, czy poradziłaby sobie z takim ciężarem. To my musimy podjąć decyzję, a nie faceci siedzący w rządzie czy w innych instytucjach, uważając się za najmądrzejszych.

Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów to książka podzielona na siedemnaście rozdziałów, poruszających różnorodną tematykę - od porodów i wszelakich patologii, poprzez aborcję, młodociane i stare matki, gwałty oraz ciąże pozamałżeńskie, aż po in vitro, antykoncepcję, nowotwory czy ginekologię estetyczną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, chociaż mnie intrygowało dosłownie wszystko. Iza Komendołowicz zrobiła naprawdę FANTASTYCZNĄ robotę! To zdecydowanie lektura dla każdej kobiety bez wyjątku! 

Książka bierze udział w wyzwaniach: Dziecięce poczytania BonusoweGrunt to okładka oraz Zatytułuj się 2.
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 19 września 2018
Liczba stron: 320
Gatunek: literatura faktu

81 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Rozejrzę się za tą pozycją, bo bardzo mnie nęci swoją tematyką.
  Paweł Kapusta "Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym" - nowość z kręgu książek ala medycznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że ta publikacja mnie bardzo ciekawi. Mam zamiar ją kupić na targach książki w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie muszę przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj kobiety boją się odwiedzać te gabinety. Fakt nie jest przyjemnie, ale człowiek spokojnie śpi już po badaniu...
  Nie wiem czy sięgnę akurat po książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie mam z tym większego problemu. Wiadomo - boję się za każdym razem, ale jednak wiem, że lepiej pójść i w razie czego wiedzieć, co się dzieje...

   Usuń
 5. A z samej ciekawości, chociaż żem facet, sięgnąłbym po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się chwali - niewielu jest mężczyzn, którzy podjęliby się takiego kroku.

   Usuń
 6. Wow! I really appreciate the fact that you have written on topic and made it so clear, it is a different topic and very less people can write in a manner that everything gets clear. Also, I love the layout of your page and the images used are very attractive. Quicken support phone number
  QuickBooks Payroll Support Phone Number
  Quicken Support Phone Number
  Quicken Customer Support Phone Number
  Digital marketing course in Delhi
  Digital Marketing Company

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli na nią się natknę, to przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. co do tej aborcji. ludzie działają na krótką metę, później mogą tego żałować albo nie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem... "mogą żałować albo nie" - to faktycznie dużo mówi. ;-)

   Usuń
 9. Już od jakiegoś czasu chodzi mi ta książka po głowie- miałam ją nawet w ręku podczas ostatniej wizyty w księgarni i sama nie wiem, dlaczego ją odłożyłam. W każdym razie, czytając już końcówkę Twojej recenzji pomyślałam, że to faktycznie lektura obowiązkowa dla każdej kobiety. Być może powinna być lekturą na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie w szkole średniej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w szkole średniej są takie zajęcia? Ja pamiętam je tylko z gimnazjum, a mój brat miał je teraz w czwartej klasie szkoły podstawowej. Niemniej ta książka powinna być szerzej promowana.

   Usuń
 10. Podwójna macica? Brzmi naprawdę szokująca. Skoro książka ma zafundować mi takie ciekawostki, chętnie poznam ją bliżej.
  Tak na marginesie, Folik ze zdjęcia przywrócił mi wspomnienia z czasów ciąży :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O wielu rzeczach słyszałam, ale nawet mnie kilka informacji zaszokowało. Ja Folik używałam niezbyt długo, ale faktycznie kojarzy się to bardzo z ciążą. :)

   Usuń
 11. nie chciałabym tego przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A z jakiego powodu? Stąd właśnie bierze się totalna niewiedza...

   Usuń
 12. Z czystej ciekawości z książką się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciężka tematyka.. O kurczę - jedzenie łożyska.. ciekawe :O

  OdpowiedzUsuń

 14. Now days everybody want to make a good body but daily job person have no time for going to gym so for home workout equipments purchase cheap rate from our bodybuilding equipments store in amritsar. Our store also provide good supplements that is available in top 10 bodybuilding supplements store in amritsar.
  For purchasing high quality supplement please visit our best bodybuilding supplements store in amritsar.

  OdpowiedzUsuń
 15. Now days all youngsters have competition for making six pack abs but that is possible with proper health diet so here I provide you 9 best food for bodybuilding which you should enter into our diet plan. So this is the best diet for bodybuilding.
  So without hesitation please follow that best food for bodybuilding which help you easily making muscle mass.

  OdpowiedzUsuń

 16. hi i am kunti
  i read your article it's very nice and i very happy to see your article please give these like post every day and if you have some time so, please read my article how can i improve it.
  quickbooks payroll support
  thankyou

  OdpowiedzUsuń
 17. hi
  i am sameera bilwal
  i read your article it was amazing it has full information and i loved to read it.
  i want to read your article every time,if you can post this article every time i get so happy.
  give me some advice on how do i improve it. please read my article and give me some information of it.
  thankyou
  Roku Com Link

  OdpowiedzUsuń
 18. Great piece of information!
  Love your writing skills,
  keep sharing good stuff like these.

  OdpowiedzUsuń
 19. QuickBooks Payroll Support - Are you Stuck with your Payroll? Get instant help by QuickBooks Payroll Support on 24x7 Intuit QuickBooks Payroll Support Phone Number +1-888-986-7735.

  OdpowiedzUsuń
 20. Contact TurboTax Customer Service Number Whenever people need to prepare their federal and state income tax files, they turn to TurboTax.

  OdpowiedzUsuń
 21. Our Quickbooks support Team is always with you. We provide support to errors generating in payrolls, pos, pro, enterprise sales calculations, the company file, single and multiple modes, backup data, etc. Call QuickBooks Help Phone Number +1-888-412-7852.

  OdpowiedzUsuń
 22. QuickBooks Support - QuickBooks is basically a small business management tool offering accounting, payroll, payments and time-tracking features.

  QuickBooks POS Support

  OdpowiedzUsuń
 23. QuickBooks Online vs Desktop - QuickBooks Online is the best solution if you are a service-based business that does not require any inventory tracking options or complicated invoicing requirements.

  OdpowiedzUsuń
 24. The QuickBooks Customer Support will ensure that all your queries are resolved. The support team alleviate all of your issues with one-time solutions.

  OdpowiedzUsuń
 25. You can easily give payment to restaurants, pay rents, or even pay to your friends within seconds using the Cash App and if you are concerned by anything you can contact with the Cash App Customer Service or give a direct call on cash app phone number +1-855-504-2121


  Cash App Support Number

  Cash App Support Number

  OdpowiedzUsuń
 26. Thank you for sharing the information. Now I would like to divert you from the topic. We are certified experts in the field of QuickBooks. Consult our QuickBooks Error tech Support

  OdpowiedzUsuń
 27. The QuickBooks Connection Diagnostic Tool aid its users in mitigting data file damages, network issues and other errors that plague the software.

  OdpowiedzUsuń
 28. Hello Friends, I am Amy Jones live in New York (USA). I am provides technical information for the users. If you are using and facing some technical problems then you can take some help from Bittrex support team. Our Support Number: +1(855)424-9819.

  Bittrex Support Number

  OdpowiedzUsuń
 29. The QuickBooks accounting solution offers tools to manage your vendors, customers, clients, finances, and inventory. If you have any problem while using QuickBooks software, you can contact our QuickBooks Support team for immediate help. Our technicians will be available 24/7 to resolve your queries.
  QuickBooks support |
  QuickBooks Enterprise support | QuickBooks payroll support | QuickBooks point of sale

  OdpowiedzUsuń
 30. You can easily give payment to restaurants, pay rents, or even pay to your friends within seconds using the Cash App and if you are concerned by anything you can contact with the Cash App Customer Service or give a direct call on cash app phone number +1(855)504-2121

  Cash app Customer Service

  OdpowiedzUsuń
 31. The Virgo ACP Sheets are renowned for providing the timeless beauty to Exteriors for decades. Go through the blog to know “Are Green Facades Worth Installing?”

  ACP Board
  ACP Sheet
  ACP Sheet Price
  Aluminium Composite Panel
  ACP Panel
  ACP Sheets

  OdpowiedzUsuń
 32. QuickBooks Online Support is a quick response team that assists in treating the menacing errors revolving the QuickBooks Online Support phone Number +1-888-609-2835.

  QuickBooks Support Phone Number | QuickBooks Enterprise Support |

  OdpowiedzUsuń
 33. QuickBooks Support - Here you can also get assistance without paying any charges for dialing our QuickBooks Support Phone Number. We provides our service in everywhere in the United States such as New Mexico, Delaware, Nevada and many other places.

  OdpowiedzUsuń
 34. It is easy to get in touch with our Quicken Support so that your Quicken software is out of any error. Call our dedicated team to get your software right.

  QuickBooks Support | QuickBooks Enterprise Support | QuickBooks Online Support

  OdpowiedzUsuń
 35. This Article is Really Fantastic And Thanks For Sharing The Valuable Post..Issues With Quicken Software Dial Or Visit Quicken Phone Support Get Instant Help and Support from Quicken Certified Experts.You Do Not Want To Get Hold Of The Quicken Support Online Or Be Looking For Opening Hours For Quicken Support Team.

  OdpowiedzUsuń
 36. In case slighting all that you need more, there is dependably insider information - regardless this will anticipate that you should finish up familiar with someone at a relationship on an individual; all things considered, by utilizing your perusers to give tips that you would then have the choice to get up to speed with and clarify. MEDIOSINDEPENDIENTES By using these structures to extend your sources, you will no uncertainty continually produce web content that is stacked with information and gives a profitable help of your perusers.

  OdpowiedzUsuń
 37. Amazing post please keep sharing i want more posts in future also.Because these posts are really very helpfull
  epson printer support

  OdpowiedzUsuń
 38. QuickBooks Enterprise Support is an immediate support team which helps in eradicating the errors revolving the QuickBooks Enterprise.

  OdpowiedzUsuń
 39. QuickBooks Desktop Support is a team of certified experts who help you to fix all QB errors. You require to call at QuickBooks Desktop Support Phone Number

  OdpowiedzUsuń
 40. QuickBooks Error Support is a team of experienced experts who help you in resolving QB related errors. You need to dial our QuickBooks Error Support Number.

  OdpowiedzUsuń
 41. This Article is Really Fantastic And Thanks For Sharing The Valuable Post..Issues With Quicken Software Dial Or Visit Quicken Tech Support Get Instant Help and Support from Quicken Certified Experts.You Do Not Want To Get Hold Of The Quicken Support Online Or Be Looking For Opening Hours For Quicken Support Team.


  Quicken Support 800 Number
  Quicken Support Number usa
  Quicken Support Website
  Quicken Support Help Number
  Quicken Support Contact
  Quicken Support Windows 10

  Quicken Support for Windows
  Quicken Support Chat Session
  Quicken Support Online Services
  Quicken Support Site
  Quicken Support for Mac
  Quicken Support Screen Share
  Quicken Support Help

  OdpowiedzUsuń
 42. The information shared by you is really worthy. Thanks for sharing .Keep on sharing similar posts in the future. customer service QuickBooks

  OdpowiedzUsuń
 43. Thanks for sharing such an informative post. It was a pleasure reading it.
  We are certified QuickBooks professionals and possess in-depth knowledge of the QuickBooks Error 1321. For any problem associated with QuickBooks, do not hesitate to contact our Sync QuickBooks Files Between Two Computers team at our toll-free number +1(800)-880-6389.

  OdpowiedzUsuń
 44. Thanks for sharing such an informative post.
  we will discuss the methods to use clean install tool for windows. However, you can contact to our QuickBooks support team at +1-800-969-7370 in order to get an instant help.
  This article will talk about how to update quickbooks desktop payroll software to the latest version.

  QuickBooks File Doctor | QuickBooks Install Diagnostic Tool | QuickBooks Component Repair Tool

  OdpowiedzUsuń
 45. If you work with QuickBooks accounting software, then you must have heard about QuickBooks File Doctor available for QuickBooks desktop version since 2016 version.

  OdpowiedzUsuń
 46. Thanks for sharing such an informative post. It was a pleasure reading it.
  We are certified QuickBooks professionals and possess in-depth knowledge of the How to Resolve QuickBooks Error 61686?. For any problem associated with QuickBooks File Doctor, do not hesitate to contact our QuickBooks Enterprise Support team at our toll-free number +1(800)-880-6389.

  OdpowiedzUsuń
 47. QuickBooks Install Diagnostic Tool is used to resolve the company files damages, network issues& other problems that commonly occur in QuickBooks. You can notice the errors that will happen in the company files shared across the server.

  It’s an effective apparatus to analyze and investigate establishment blunders that happen during the establishment of QuickBooks Software.
  Additionally, this software can terminate the errors erupted by third-party software, namely, .NET Framework, MSXML & C++.

  OdpowiedzUsuń
 48. QuickBooks File Doctor Tool, alongside forestalling the information harm, additionally settle different QuickBooks organize issues.
  It is a convenient contraption that can function admirably to handle the issues while working with QuickBooks.

  OdpowiedzUsuń
 49. QuickBooks TLS 1.2 is an internet security protocol that becomes an industry security standard.
  All QuickBooks Desktop connections need to fulfill some particular system requirements to run Intuit services.

  OdpowiedzUsuń
 50. QuickBooks File Doctor holds number of benefits for the users. If you are under any error then this can provide you relief up to a great extent, so that you can operate the software.

  We will discuss the advantages of the said software.

  This error helps when you get 301, 305, 6000 and 6150 type errors on your system.
  If you have lost your company file, then it will restore the data for you.
  The network errors related to H202 & H303, can be easily terminated by this.

  OdpowiedzUsuń
 51. As if QuickBooks isn’t amazing enough, we have its excellent file manager tool too.
  The QuickBooks file manager tool allows you to manage your company files in a group or individual files on your fingertips, which means there is much more when it comes to benefits of using the QuickBooks file manager tool.

  OdpowiedzUsuń
 52. QuickBooks is an extremely efficient financial accounting software. However, it can from time to time be plagued by certain issues.
  We will talk about a particular QuickBooks error in this article, which is – QuickBooks Error 12007.

  OdpowiedzUsuń
 53. Our Quickbooks all day, 24/7 Quickbooks support phone number is constantly available or dynamic for our significant clients or customers and help them in introduce, update, design, or oversee Quickbooks. So for the arrangement of blunder codes or inconveniences just as for some other assistance identified with this best accounting software you can consider us whenever.

  OdpowiedzUsuń
 54. Canon Printer Tech Support Phone Number – If you’re facing any downside & have a question concerning the functioning of your canon printer, you’ll Dial our canon printer technical support helpline, our certified consultants can assist you to resolve any kind queries and problems.

  OdpowiedzUsuń
 55. Whenever you are trying to open your company file, upgrading your company file to a new version, opening your company file in multi-user mode,
  restoring back-up, you get an QuickBooks Error 6123.

  OdpowiedzUsuń
 56. When you try to open your company file then some message display on your desktop screen,
  i.e.,QuickBooks Error 6176.

  OdpowiedzUsuń
 57. QuickBooks file manager tool allows you to manage your company files in a group or individual files on your fingertips,
  which means there is much more when it comes to benefits of using the QuickBooks file manager tool.

  OdpowiedzUsuń
 58. QuickBooks Error 9999 is a banking error that appears at the time of updating the bank account. Due to this error,
  your PC start responding slowly to each input of mouse or keyboard and the following message will appear on the screen.

  OdpowiedzUsuń
 59. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 60. What is a network engineer? This is someone who you may also hear referred to as a computer network architect. Network engineer requirements include essential skills in the design, planning, implementation and monitoring a computer network that supports wireless network services, video, data, and voice. This is a high-level profession. There are a lot of different types of networks that someone in this role can work with. Some examples include VoIP, which is Voice Over Internet Protocol Network, DAN - Desk Area Network, PEN - Personal Area Network, WLAN, which is Wireless Local Area Network, and LAN, which is Local Area Network.

  OdpowiedzUsuń
 61. Netgear router is the best brand in all over the routers. If Orange Light on Netgear Router blinks then contact netgear experts via call,email or lived chat. For more information visit our website.

  Orange Light on Netgear Router
  Netgear Orange Light
  Netgear Router Internet Light Orange

  OdpowiedzUsuń
 62. If you are experiencing QuickBooks Error 6154 frequently, go through the post to fix it. For any further guidance, call our experts to get instant support.

  OdpowiedzUsuń
 63. Quicken Error CC-585 occurs while using online services in Quicken. You may troubleshoot the error CC-585 Quicken with the help of this instructive article.

  OdpowiedzUsuń
 64. Are you concerned to get information about the QuickBooks File Doctor tool? Then, you can get all the related aspects of this tool in the following article.

  OdpowiedzUsuń
 65. The advanced features in QB suit the accounting needs of small and mid-sized businesses. While using the software, you might confront some issues in which QuickBooks Error 9584 is common.

  OdpowiedzUsuń
 66. QuickBooks error 15241 takes place due to the damaged installation of the QuickBooks application or the File Service has been disabled. In addition to this, you can also get the same error code when the system settings are incorrect.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.