Komedia pomyłek: "Panny roztropne" - Magdalena Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz nazywana jest specjalistką od szczęśliwych zakończeń. Ta pisarka potrafi pisać o trudnych tematach w lekki sposób, a kiedy tworzy zabawne historie, to nie sposób jest nie uśmiechnąć się, a niekiedy nawet zaśmiać w głos. Z tego powodu ma pokaźną liczbę fanów - ja również zaliczam się do tego grona. Właśnie nadszedł czas na dziewiątą powieść jej autorstwa, którą przeczytałam, czyli Panny roztropne.

Zuzanna, nadal zwana Bachorem, w końcu znajduje odpowiednią kandydatkę na swoją macochę, pragnąć zeswatać swojego ojca z Milaczkiem. Przy okazji nabywa nowego kolegę, niezwykle przypominającego jej Harry'ego Pottera. Milena ciągle poszukuje miłości, jak zwykle trafiając niezbyt celnie. Jej ciotka, Zofia Kruk, korzysta z życia, nie zważając na metrykę. Nie przeszkadza jej nawet informacja o rzekomym prowadzeniu domu publicznego przez Aleksandrę Pieczkę, młodą, aczkolwiek już emerytowaną gimnastyczkę, która wynajęła mieszkanie od jej męża. Żadnych zmian nie zanotowano jedynie u Parysa Antonia, nadal pożerającego wszystko, co mu się napatoczy...

Z przyjemnością powróciłam do kontynuacji losów bohaterów poznanych już w Milaczku, jednocześnie poznając wiele nowych postaci, które wniosły sporo świeżości. Niemniej zabrakło mi tu samej Mileny, gdyż autorka bardziej skupiła się chociażby na Aleksandrze. Tak naprawdę zastanawiam się nad zasadnością powstania tak krótkiej lektury - wolałabym, aby ten tom został połączony razem z kolejnym. Wtedy na pewno działoby się więcej, gdyż tak jak Milaczek bardzo mnie rozbawił, tak Panny roztropne również nieraz wywoływały u mnie uśmiech, jednak zabrakło mi tej iskry, czegoś zachwycającego. 

Panny roztropne to swoista komedia pomyłek! Magdalena Witkiewicz w zabawny sposób przedstawia, jak wiele zamieszania mogą spowodować pozornie niewinne plotki, słowa rzucone na wiatr, niemal dostające skrzydeł i frunące do każdego po koleiDobre myśli to ciepły i uroczy cykl, który na pewno skradnie wiele serc.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytania Bonusowe oraz Pod hasłem.
Dane techniczne o książce
WydawnictwoFilia
Seria/cykl: Dobre myśli (tom 2)
Data wydania: 19 września 2018 (wznowienie)
Liczba stron: 268
Gatunekpowieść obyczajowa
Za książkę dziękuję księgarni:

22 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Nie było mi jeszcze dane poznać tego cyklu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Cała ta seria jest świetna. Każdą część wspominam bardzo miło.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja tę książkę polecę zdecydowanie mojej starszej o siedem lat siostrze, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam twórczość Witkiewicz. Każdą jej książkę wręcz pochłaniam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pochłonęłam w dwa dni, teraz jestem w połowie "Szczęścia pachnącego wanilią" i coś czuję, że dziś skończę :) Czyta się je bardzo szybko, są zabawne i nie trzeba nic więcej chyba dodawać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja zatrzymałam się na Milaczku. I właściwie nie pamiętam dlaczego ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam dopiero dwie książki Witkiewicz, na pewno sięgnę po kolejne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za mną jest ich dużo więcej, ale w sumie każda mi się podobała oprócz "Ósmego cudu świata".

   Usuń
 8. Nie czytałam jeszcze tej serii autorki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam autorkę, więc na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam dawno temu, a na komodzie już czeka czwarty tom "Milaczka".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak u mnie. "Nie ma jak u mamy" planuję przeczytać w grudniu.

   Usuń
 11. Lubię komedie pomyłek, może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dawno czytałam zarówno "Milaczka", jak i "Panny roztropne", ale pamiętam, że obie części bardzo mi się spodobały. W najbliższym czasie planuję sięgnąć po trzecią i czwartą część tej serii. :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.