"Księga Bożego Narodzenia" oraz "Księga życia dziecka" - Émilie Beaumont

Serię tych książek pamiętam jeszcze z dzieciństwa i darzę ją ogromnym sentymentem. Uważam, iż są to lektury uniwersalne i ponadczasowe. To, co zachwycało mnie dwadzieścia lat temu jest aktualne nadal, dlatego z przyjemnością i niesłabnącym zainteresowaniem pokazuję te lektury swojemu dziecku. Dzisiaj nadszedł czas na Księgę życia dziecka oraz Księgę Bożego Narodzenia.
KSIĘGA BOŻEGO NARODZENIA
Wydawnictwo: Paweł Skokowski | Seria/cyklŚwiat w obrazkach | Data wydania: 1997 | Liczba stron: 132

Księga Bożego Narodzenia to skarbnica wiedzy o jednym z najpiękniejszych świąt, które obchodzimy. Możemy dowiedzieć się wielu istotnych informacji, chociażby tego, iż sękacz jest ciastem symbolizującym sękate polano, płonące na kominku w trakcie Bożego Narodzenia. Na pewno niejeden z nas słyszał bądź nawet widział bogato zdobione miniaturowe szopki krakowskie, ale czy wiecie, że największa szopka powstała we Francji i zajmowała powierzchnię 1km²? 

Książka składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy z nich dotyczy zwyczajów bożonarodzeniowych, sięgając aż czasów, kiedy nie znano jeszcze tego święta. Narodziny Jezusa rozpoczęły ten piękny zwyczaj - na ich pamiątkę zasiadamy do wieczerzy wigilijnej, a także chodzimy na pasterkę. Autorka przedstawia ogrom obyczajów pochodzących z różnych krajów, wyjaśniając czego symbolem jest słoma czy choinka. Ciekawym dodatkiem jest zdobycie informacji na temat wyglądu kolacji wigilijnej w poszczególnych krajach, jak również legend o Świętym Mikołaju. Drugi rozdział dba o wspólne spędzenie czasu, ponieważ zawiera przepisy na sękacze oraz instrukcje tworzenia różnorakich ozdób świątecznych. Ostatnia część dotyczy Bożego Narodzenia na świecie, dzięki czemu możemy porównać wygląd naszych świąt do tych zagranicznych. 
Jestem przekonana o słuszności ominięcia pewnych wątków zawartych w tej części należy ominąć, jeśli czyta się ją z młodszymi dziećmi. Myślę, że informacje dotyczące niektórych legend, w których dzieją się niekiedy makabryczne wydarzenia (drwal zabija dzieci i ukrywa je w beczce, diabły straszące nieposłuszne dzieci wraz z upiorem z kosą w ręku, pijak zapraszający diabła na piwo, wypalanie oczu) powinny zostać pominięte bądź ujęte w delikatniejszy sposób. Nie widzę również większego sensu w poruszaniu tu tematyki innych świąt, jak Halloween, dnia świętej Łucji czy dnia Guya Fawkesa, skoro nie mają one żadnych powiązań z Bożym Narodzeniem. 

Autorka przekazuje dużą dawkę wiedzy, jednocześnie umilając lekturę przyjemnymi i kolorowymi ilustracjami, kolędami, które warto znać, jak również rozluźniającymi zagadkami. Do tego przekazuje dzieciom, iż Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, uczący cierpliwości, myślenia o innych i obdarowywania ich podarunkami. Jednak zawsze należy pamiętać, że dobrym powinno się być przez cały rok, nie tylko w okresie świątecznym.


KSIĘGA ŻYCIA DZIECKA
Wydawnictwo: Paweł Skokowski | Seria/cyklŚwiat w obrazkach | Data wydania: 2001 | Liczba stron: 124

W dorosłym życiu zmagamy się z wieloma problemami, jednak często zapominamy, iż maluchy również nie mają łatwo. Wielu osobom wydaje się, że czym może zamartwiać się dziecko. Wbrew pozorom nasze pociechy dużo rozumieją i rozmyślają, aczkolwiek mają niekiedy problem z odpowiednią oceną sytuacji czy poradzeniem sobie z różnorakimi trudnościami. Na pomoc muszą przyjść bliscy, którzy mogą wspomagać się pewnymi środkami, w tym chociażby książkami w stylu Księgi życia dziecka.

Lektura składa się z poszczególnych rozdziałów: rodzina, nauka, jak dbać o zdrowie, gry i zabawy, różne święta oraz uczucia. Autorka pokazuje, że nie u każdego życie wygląda tak samo. Rodziny są różne - wielodzietne i takie z jednym dzieckiem. Większość z nich jest pełna, ale np. istnieją dzieci mieszkające z jednym rodzicem z powodu śmierci czy rozwodu. Ta książka jest również świetną inspiracją do uświadomienia dzieciom, że pomoc rodzicom jest bardzo ważna i wiele rzeczy maluchy mogą robić samodzielnie bądź przy delikatnej pomocy dorosłych. Do tego wyjaśnia ogrom zawiłości związanych z koniecznością pójścia do przedszkola, odpowiednim zachowaniem w miejscach publicznych, pojawieniem się rodzeństwa, posiadaniem zwierzątka, a nawet adopcją czy śmiercią bliskich osób.
Rozdział 'nauka' pozwoli łatwiej zaadaptować się do nowych warunków w przedszkolu czy szkole, ponieważ wyjaśnia, co można robić w placówkach edukacyjnych. Nauka mówienia, pisania, liczenia i rysowania, robienie doświadczeń czy gimnastyka potrafią uprzyjemnić wiele chwil. Część książki poruszającą tematykę zdrowotną uświadamia pozytywne strony mycia, ubioru dostosowanego do pogody, zdrowego odżywiania, snu, przebywania na podwórku, konkretnej dawki ruchu czy przyjmowania leków podczas choroby. Rozdział o grach i zabawach jest inspiracją do aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania swoich zainteresowań, odwiedzania ciekawych miejsc. Młodzi czytelnicy mają także okazję do poznania różnych świąt, a także stworzenia ciasta urodzinowego, stroju na bal karnawałowy, pudełka na pisanki czy girlandy na Halloween. Na końcu znajduje się podsumowujący i bardzo ważny rozdział dotyczący uczuć - zazdrości, miłości, radości, smutku i bólu. 

Barwne i liczne ilustracje uprzyjemniają czytanie, a sama tematyka zachwyci nie tylko małych czytelników, ale również tych starszych. Zdecydowanie jest to jedna z najlepszych części tej serii, którą z przyjemnością zakupię swojemu synkowi, ponieważ ten egzemplarz wypożyczyliśmy z biblioteki. 

Książki biorą udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytania Bonusowe oraz WyPożyczone.

14 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Widzę starsze pozycje, niestety, nie miałam okazji się z nimi zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to starsze książki, które przytargaliśmy z biblioteki.

   Usuń
 2. Nie znam, a szkoda by wiedza w nich zawarta jest mega ciekawa, nie o wszystkim słyszałam... Dziecko będzie z zainteresowaniem czytało/przeglądało/słuchało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zajrzyjcie do biblioteki? My tam znaleźliśmy te tytuły. :)

   Usuń
  2. Zaglądamy raz w miesiącu :) Oczywiście wypożycza tylko Pati, ja mam wystarczająco w domu :D
   Ale raczej sama sobie wybiera książki, ja czasem coś sugeruję... Nie widziałam tych książeczek, ale tych półek tyle...

   Usuń
 3. Very nice post, I just stumbled for your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts, as they are highly knowledgeable. Read more QuickBooks Error 3371 and QuickBooks Proadvisor Support.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super są te książeczki. Jeszcze ich nie mamy, ale w przyszłości pewnie to zmienimy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będą wznowienia to super, a jak nie to będziecie musieli dobrze poszukać, bo premiery były kilka lat temu. :)

   Usuń
 5. rysunki wyglądają bardzo fajnie :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.