Trudności małżeńskie: "(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie" - Natasza Socha

Natasza Socha jest jedną z polskich autorek, po której już wiem, czego mogę się spodziewać. Sięgam po niemal wszystkie książki jej autorstwa i cieszę się, że progres w tworzonych historiach jest dość mocno widoczny. Wszystkie przeczytane powieści wspominam miło, aczkolwiek najbardziej podobają mi się te najnowsze, dlatego z niecierpliwością czekam na kolejne.

Cecylia i Wiktor to małżeństwo, którego drogi rozeszły się już dawno temu. Oboje marzą o rozwodzie, chociaż żadne z nich nie podjęło jeszcze poważnych kroków ku temu. Kiedy główna bohaterka doznaje poważnego wypadku, przez który potrzebuje opieki, małżonkowie zostają (przynajmniej tymczasowo) skazani na siebie i muszą udawać szczęśliwie funkcjonującą rodzinę. 

Życie przypomina trochę grę w bierki. Kiedy decydujesz, który patyczek zostaje poruszony, wszystko przebiega sprawnie i bez większych niespodzianek. Kiedy jednak naruszasz strukturę większej konstrukcji, patyczki zaczynają się przemieszczać, a kolejny ruch nie należy już do ciebie.

Nie zapałałam zbyt wielką sympatią zarówno do Cecylii, jak i jej męża, chociaż nieraz rozumiałam ich postępowanie. Nie ukrywam, że liczyłam na nieco inne zakończenie, może bardziej dramatyczne, a nie tak przegadane i niby zrozumiałe, ale jednak nie tak jasne, jakbym tego oczekiwała. Ogromne gratulacje autorce za porządny research, którego musiała dokonać, aby przedstawić czytelnikom różnorodne informacje dotyczące ptactwa, a także wachlarz alternatywnych metod leczenia.

Człowiek, który kocha i który jest kochany, rozsupłuje supełki bez większych problemów, nie szamocząc się przy tym i nie obcierając sobie palców. Trudności pojawiają się wtedy, kiedy wszystko trzeba robić samemu. Nawet uśmiechać się do własnego odbicia w lustrze.

Związek głównych bohaterów jest bliski temu, co dzieje się w wielu małżeństwach, które nieraz trwają za długo, ponieważ ludzie boją się życia w pojedynkę, zatem trwają w letargu. Głównym powodem takich sytuacji jest brak komunikacji pomiędzy partnerami - dusimy w sobie wszystko, co nam przeszkadza, zamiast podjąć szczerą rozmową już wtedy, gdy na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury. Unikamy siebie oraz trudnych tematów, przez co nasze problemy nawarstwiają się do tego stopnia, że już odechciewa się nam ruszać ową lawinę trosk, ponieważ jesteśmy pełni obaw, iż nie wygrzebiemy się spod niej. A wystarczyłoby rozmawiać ze sobą w momencie, gdy owe zmartwienia dopiero wychodzą na wierzch...

(Nie)miłość to powieść dająca do myślenia, szczególnie osobom trwającym w długoletnim związku. Z tą historią utożsami się duża część czytelników - oby każdy z nas wyniósł z niej odpowiednią lekcję.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Pod hasłem.
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Seria/cykl: (Nie)
Data wydania: 13 lutego 2019
Liczba stron: 304
Gatunek: powieść obyczajowa

22 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Na pewno przeczytam. Cenię sobie książki Nataszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i w moim odczuciu, ta książka jest genialna. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie nazwałabym jej genialną, ale na pewno jest warta uwagi.

   Usuń
 3. Jeśli będę miała okazję przeczytać, to chętnie po nią sięgnę :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kilka wcześniejszych książek tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie i jak zawsze z wieloma trafnymi życiowymi spostrzeżeniami napisana:) Chociaż zakończenie i mnie jakoś nie podbiło, moja mama w końcu zapytała - UWAGA SPOILER!! (To oni są w końcu razem czy nie?):))))

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki Nataszy to lektura obowiązkowa :) Coraz ciekawiej pisze, choć korci mnie poznanie wreszcie debiutu :P

  A zakończenie jest faktycznie dość... ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nawet nie wiem, co było jej debiutem... Ja chyba jednak wolę te nowsze powieści. :)

   Usuń
 7. A mogłam mieć do recenzji...

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest świetna, również polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za ciekawą recenzję. Jeśli będę miała możliwość to na pewno ją przeczytam. Zapraszam w moje progi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. może też się skuszę i ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hello, dear
  An obligation of appreciation is altogether to scrutinize this blog I believe you found it reinforces and steadily information. I have scrutinized your blog incredible information in this blog. It was incredible gaining from this ( blog. Your blog is an OK inspiration for this blog. (Quickbooks Support Number )

  OdpowiedzUsuń
 12. Thanks in your astonishing posting! I definitely enjoyed studying it, you may be a outstanding creator.I can make certain to bookmark your blog and in reality will come returned from now on. I want to inspire you to retain your incredible posts,have a nice day!Quickbooks Support Number

  OdpowiedzUsuń
 13. In this competitive world keep the business growing with every passing day is very tough. In order to chase the company’s success, everything has to be done in a perfect manner. All resources of the QuickBooks Customer Support should work efficiently. It could be anything from a simple pantry service to intangible software. QuickBooks is also one of the parts from those important resources. QuickBooks is accounting software which is used by small and medium-sized companies. Visit : Quickbooks support

  OdpowiedzUsuń
 14. Create an account and get MS Office setup on your computer. If the subscription has expired, learn how to renew it. Get the complete guide to download, install and activate MS office setup.
  office.com/setup

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.