Nauka poprzez zabawę: "Basia. Wielka księga pytań" - Zofia Stanecka

Dzieci to istoty zadające dziesiątki pytań w ciągu minuty. Sama każdego dnia jestem zasypywana ogromem "dlaczego?", "po co?", "jak?". Zawsze staram się na nie odpowiadać, nie bagatelizując, nie wyśmiewając, a zwłaszcza nie ignorując. Czasami zdarza się, że udzielając odpowiedzi, muszę dłużej pomyśleć, ponieważ dziecięce mózgi może nie są duże, ale na pewno bardzo pojemne. Tym razem z pomocą Basi, której głosu użyczyła Zofia Stanecka, możemy poszerzyć swoją wiedzę na wiele tematów, bo Basia. Wielka księga pytań pomaga w ich zrozumieniu. 

Skąd się biorą jajka albo bączki? Dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa? Jak działa bankomat? Co mówią psy, gdy machają ogonami? Co można zrobić ze złością? To tylko niektóre z pytań, jakie zadaje Basia i mnóstwo dzieci na całym świecie. Uzyskanie odpowiedzi na jedne pytanie często prowokuje do zadania kolejnego i kolejnego... to niemalże nie ma końca. 

Sama z ogromną przyjemnością poznawałam sposób, w jaki rodzice przekazują informacje Basi - robią to bardzo przystępnie i mądrze, z czego warto brać przykład. Opowieści są krótkie, ale niezwykle treściwe, a do tego okraszone kolorowymi ilustracjami autorstwa (jak zawsze) Marianny Oklejak. 
Basia jest jedną z moich ulubionych bohaterek literackich znanych z dziecięcych książek. Każde dziecko bez problemu może utożsamić się z dziewczynką, której rozterki oraz problemy idealnie odwzorowują to, co dzieje się w głowach maluchów. Dlatego po serię Zofii Staneckiej sięgam bez zastanowienia, nigdy nie żałując.

Jeżeli masz w pobliżu dziecko zainteresowane otaczającym światem, chłonące wiedzę jak gąbka, to serdecznie polecam tę pozycję. Życie jest tak ciekawe, że warto pokazywać maluchom, jak wiele można z niego czerpać. 

Dane techniczne o książce
WydawnictwoEgmont 
Seria/cykl: Basia
Data wydania: 17 kwietnia 2019
Liczba stron: 112
Gatunek: literatura dziecięca

15 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Ciekawa propozycja. Powtórzę się, ale do biblioterapii - idealna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Przyda się zarówno w domu, jak i w pracy, jeśli pracujemy z dzieciakami. :)

   Usuń
 2. Bardzo mi się ta publikacja podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto mieć w swojej biblioteczce dla dzieci taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa i mądra książeczka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Książeczka wydaje się bardzo interesująca i wartościowa. Fajny koncept :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak moj mały urośnie to napewno ją kupię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto! To książka, do której można powracać przez kilka lat.

   Usuń
 7. Bardzo lubię takie mądre książeczki dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.