seria "Akceptuję, co czuję" - Isabelle Filliozat

Rozmowa o uczuciach i emocjach jest niezwykle trudna - wielu dorosłych nie potrafi o nich mówić. Często wynika to z faktu, iż owe osoby nie nauczyły się tego w najmłodszych latach, dlatego wspaniale byłoby nie popełnić błędów z przeszłości, pokazując swoim dzieciom, jak ważna jest umiejętność dostrzegania, nazywania i radzenia sobie z tym, co czujemy.

MOJE EMOCJE
Akceptuję, co czuję. Moje emocje to wspaniała pozycja, dzięki której dziecko nauczy się nazywać uczucia, panować nad swoimi reakcjami, a także identyfikować przyczyny pojawiania się konkretnych emocji. To prosta droga do nabycia wielu istotnych umiejętności, jak rozwiązywanie konfliktów czy radzenie sobie ze stresem.

Po tę książkę warto sięgnąć za każdym razem, kiedy widzimy, że w naszym dziecku zaczynają kumulować się różne emocje - warto zapobiec wybuchowi, dając możliwość poradzenia sobie w trudnej sytuacji inaczej niż do tej pory. Myślę, że regularne powroty do Moich emocji zadziałają niezwykle pozytywnie w wielu polskich domach, ponieważ będzie w nich dużo spokojniej. 
STRACH - WRÓG CZY PRZYJACIEL?
Strach to naturalne uczucie i, wbrew pozorom, jest pożądane, o ile nie pojawia się zbyt często w naszym życiu. Kiedy pojawia się zagrożenie, potrzebujemy strachu, ponieważ to on daje nam zastrzyk energii niezbędny do ucieczki bądź stawienia czoła niebezpieczeństwu.

Tak naprawdę każdy z nas czegoś się boi, jednak najważniejsze jest oswojenie lęku na tyle, aby nie uciekać się do agresji, kiedy staniemy oko w oko z tym, czego boimy się najbardziej. Warto wspierać dziecko w ciężkich chwilach, wykazywać się własną uspokajającą postawą, a przy tym stopniowo pozwalać na konfrontację ze źródłem lęków. 
PEWNOŚĆ SIEBIE
Pewność siebie składa się z czterech wartości - poczucia bezpieczeństwa, zaufania do siebie, pewności w relacjach oraz wiary we własne siły. Pomóżmy swoim dzieciom polubić siebie, czuć się dobrze we własnym ciele, znaleźć swoje miejsce w świecie oraz dajmy prawo być sobą.

Każdy z nas chciałby być pewnym siebie, a także marzy, aby jego dziecko posiadało wiarę we własne siły i potrafiło poradzić sobie w życiu. Te uczucie rozwija się już od narodzin, a żeby je zbudować dziecko musi mieć możliwość zdobywania nowych doznań, rozwijających jego mózg, ciało, zmysł równowagi oraz poczucie przestrzeni. To, co jeszcze mogą zrobić rodzice jest niezwykle proste - dotykajmy swoje pociechy, patrzmy im w oczy, reagujmy na ich potrzeby i kochajmy bezwarunkowo. Tylko tyle i aż tyle.
Sposób wydania całej serii jest przecudowny i dopracowany w każdym calu. Strony są grube i solidne, czcionka duża oraz czytelna, a kolorystyka idealnie dopasowana. Każda część pozwala na masę aktywności - rysowanie, wypełnianie, dorysowywanie, odpowiadanie na pytania, przyklejanie naklejek i wycinanie. To wszystko skradnie serce niejednemu kilkulatkowi! 

Moje starsze dziecko nadal jest nieco za małe na tę serię, ale na pewno za jakieś dwa lata spędzimy niejeden wieczór na lekturze oraz licznych rozmowach dotyczących poruszanych treści. Jeżeli macie w swoim otoczeniu dziecko w wieku 5+, to nie zasypujcie go kolejną bzdurną zabawką, która błyskawicznie zostanie rzucona w kąt, ani słodyczami, dającymi chwilę radości i popsute zęby. Sprezentujcie takiemu dziecku przynajmniej jedną z tych książek, a na pewno ten podarunek zaprocentuje.

Dane techniczne o książce
Seria/cykl: Akceptuję, co czuję
WydawnictwoEgmont 
Data wydania: 15 maja 2019
Liczba stron: 96 (każda)
Gatunek: literatura dziecięca

9 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Z chęcią się na nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam te książeczki i jako psycholog dziecięcy bardzo je polecam. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że jesteś psychologiem dziecięcym. W takim razie jeszcze bardziej cieszę się, że mamy je na półce. :)

   Usuń
 3. Dla mojej małej jeszcze czas, ale w przyszłości będziemy mieć na uwadze te książeczki :)

  Z e-BOOKIEM POD RĘKĘ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój 3,5-latek też jeszcze na nie za mały (nie wspominając o córci), ale myślę, że za rok będą w sam raz. :)

   Usuń
 4. Dorze, że powstają takie książki i z pewnością warto kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że to jedna z serii, którą powinno mieć każde dziecko na półce.

   Usuń
 5. O takie książeczki będę musiała kupić dla synka

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.