Świetna inspiracja: "Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" - Monika Sobkowiak

Z zawodu jestem pedagogiem, a także nauczycielką wychowania przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego. Tak jak w wielu innych profesjach, ta również wymaga nieustannego dokształcania się, dlatego na wagę złota jest każde szkolenie czy książka dotycząca tematyki zawodowej. Tym razem zabrałam się za Jak wspierać rozwój przedszkolaka? autorstwa Moniki Sobkowiak prowadzającej bloga Pani Monia.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów podzielonych na kategorie odwołujące się chociażby do rozwoju społeczno-emocjonalnego czy ruchowego, nauki mówienia, pisania czy myślenia matematycznego. W każdym rozdziale można dowiedzieć się, jakie umiejętności w danym zakresie posiada typowy kilkulatek. Wspaniałym elementem jest masa propozycji zabaw umożliwiających doskonalenie konkretnej kompetencji - idealnie dostosowane zarówno do aktywności grupowych, jak i indywidualnych.
Dzieci w wieku przedszkolnym chłoną wiedzę jak gąbka, a ich rozwój dosłownie pędzi do przodu. Warto wspierać ich poznawczy entuzjazm, nie opierając się jednak na nauce na pamięć czy działaniu odtwórczym, ale na umożliwianiu samodzielnej aktywności, przygotowywaniu interesujących pomocy i intrygujących działań. W tym czasie nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. 

Ta książka jest bardzo inspirująca zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym. Przynajmniej w moim przypadku, ponieważ sama mam prawie czterolatka w domu, zatem od razu mogłam zastosować pewne działania w praktyce. Taka skarbnica wiedzy oraz pomysłów na zabawy to strzał w dziesiątkę, zwłaszcza teraz kiedy za oknem szaro, buro i ponuro, przez co nie możemy spędzać całych dni na podwórku. Dzięki tej lekturze możemy zapobiec nudzie w swoich czterech ścianach - mój syn jest zachwycony, kiedy codziennie proponuję mu nowe zabawy, o które sam się dopomina. Dodatkowo z niemałą ciekawością zapoznałam się z umiejętnościami, jakie powinno mieć opanowane dziecko w konkretnym wieku i jestem mile zaskoczona tym, co potrafi moja pociecha, która jeszcze nie uczęszcza do żadnej placówki.

Dane techniczne o książce
WydawnictwoSamo Sedno
Data wydania: 3 października 2019
Liczba stron: 240
Gatunek: poradnik

22 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. To się teraz będzie w domu działo.
  A nie ma takich książeczek dla starszych dzieci... do 10 lat? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, myślę, że trzeba byłoby poszukać, ale na pewno coś się znajdzie. :)

   Usuń
 2. Dobrze, że mogłaś zastosować niektóre działania w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj to nie dla mnie, nie mam jak jej wykorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako psycholog dziecięcy chętnie sięgam po takie publikacje. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja córka jest teraz w takim wieku i faktycznie potwierdzam, chłonie wiedzę i zaskakuje każdego dnia. Książka mogłaby mi się przydać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Weroniko, zachęcam do sięgnięcia po nią, bo jest naprawdę wartościowa.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Bardzo, szczególnie dla osób posiadających dzieci lub pracujących z nimi.

   Usuń
 8. Cóż, ja dzieci nie mam, więc podobne publikacje zwykle kwituję pobłażliwym "tak tak, ja z zabawek sensorycznych miałam kredę i kawałek chodnika przed blokiem i jakoś wyrosłam na ogarniętego człowieka". Jednak podejrzewam, że gdy mój bezdzietny stan ulegnie zmianie, w te pędy przybiegnę do Ciebie odszukać tę recenzję i z tytułem książki pobiegnę do księgarni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat nie jestem zwolenniczką "kiedyś było inaczej" i "kiedyś tego nie było, a jakoś żyjemy". Wychodzę z założenia, że warto korzystać z dóbr, które są teraz dostępne. Oczywiście we wszystkim trzeba zachować umiar, bo i musi być czas na kredę i kawałek chodnika. :)

   Usuń
 9. Bardzo ciekawy poradnik! :) Na pewno warto skorzystać z porad i wspierać rozwój przedszkolaka :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.