Książki dziecięce o emocjach i wartościach

W życie głównego bohatera wkrada się Smutek. Podąża za nim, obezwładnia chłopca i nie chce odpuścić. Jak można sobie z nim poradzić? 
Kiedy nadchodzi smutek to prosta i urocza historia, pomimo tego, iż porusza trudny temat niechcianych uczuć. Okazuje się, że nie powinniśmy bać się smutku, a wręcz przeciwnie - warto jest go oswoić oraz polubić, gdyż to część naszego jestestwa. Ponadto należy pamiętać, iż nie trwa on wiecznie, ponieważ po każdej burzy przychodzi słońce.

Radzenie sobie z uczuciami i emocjami nie jest łatwe zarówno w przypadku dorosłych osób, jak i dzieci. Eva Eland uświadamia, że człowiek może poradzić sobie ze wszystkim, jeśli tylko tego chce. Ta krótka opowieść jest oszczędna w swojej formie pod względem treściowym oraz wizualnym, jednak to właśnie w prostocie tkwi największa siła. 

Dane techniczne o książce
Tytuł oryginału: When Sadness Comes to Call
Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 10 grudnia 2019
Liczba stron: 32
Gatunek: literatura dziecięca

Archibald przygląda się ptakom na niebie i pyta tatę, czy też będzie mógł wybrać się tak daleko, kiedy dorośnie. Rodzic uspokaja go oraz odpowiada na pytania dręczące jego syna...
To nieco filozoficzna i niezwykle mądra opowieść o niepokoju związanym z dorastaniem i wkraczaniem w dorosłe życie. Ojciec tłumaczy dziecku, że jeśli wykaże się odwagą, zawojuje świat, a także poradzi sobie z każdą przeszkodą, jaka pojawi się na jego drodze. 

Co mi powiedział tata to moje trzecie spotkanie z twórczością Astrid Desbordes. Wszystkie książki utrzymane są w tym samym klimacie - treść, kolorystyka oraz ilustracje stanowią zgodną całość. Jestem zauroczona tą serią i z niecierpliwością wyczekuję kolejnych części. Nie ukrywam, że mojego czterolatka jeszcze tak nie zachwycają (nie wspominając o młodszej latorośli), ale wynika to jeszcze z niezrozumienia pewnych kwestii, gdyż dziecko w tym wieku rozumuje nieco inaczej niż my. Jednak to kwestia czasu - wierzę, że któregoś dnia rozkocha się w tych książkach jak ja.

Dane techniczne o książce
Tytuł oryginałuCe que papa m'a dit
Wydawnictwo: Entliczek
Data wydania: 9 kwietnia 2019
Liczba stron: 44
Gatunek: literatura dziecięca

Główny bohater (lub główna bohaterka, gdyż płeć jest bliżej nieokreślona) spędza czas z najbliższymi, jednocześnie porównując swój sposób życia do tego, jak funkcjonują zwierzęta. Okazuje się, że nasi mniejsi przyjaciele są bardzo podobni do nas...
Tak jak ty to ukłon w stronę świata zwierząt, które są bardziej podobne do nas, niż niekiedy chcemy się do tego przyznać. Tak jak my pragną czułości oraz poczucia bezpieczeństwa, chronią się w domu przed deszczem, bawią się z innymi, mają różne humory i odrębne charaktery, czasami boją się czegoś, lubią jeść, porozumiewają się czy uczą, podpatrując innych. Wszyscy jesteśmy częścią tego samego świata, więc musimy tolerować się i szanować, aby żyło się nam jak najlepiej. 

Ilustracje Pauline Martin potrafię rozpoznać z daleka - jej styl jest na tyle specyficzny, że od razu widać, które obrazki tworzyła. Format książki, kolorystyka oraz treść powinny przemówić do każdego malucha, uświadamiając go w kwestiach, o jakich zdajemy się zbyt często zapominać.

Dane techniczne o książce
Tytuł oryginałuComme toi
Wydawnictwo: Entliczek
Data wydania: 8 maja 2019
Liczba stron: 28
Gatunek: literatura dziecięca

Tytułowy bohater jest zupełnie zwyczajnym dzieckiem aż do momentu, kiedy... wyrastają mu skrzydła. Do tej pory nigdy nie czuł się tak cudownie, jednak chłopiec rezygnuje z tego przywileju z obawy przed tym, co powiedzą inni. Jednak ukrywanie skrzydeł sprawia, że Adaś nie cieszy się niczym... 
To przepiękna i wzruszająca lektura, po którą powinny sięgnąć nie tylko dzieci, ale (może szczególnie) ich opiekunowie. Nie podcinajmy skrzydeł swoim pociechom, nie wyśmiewajmy ich marzeń i pasji, ale wspierajmy i motywujmy do działania w wybranym kierunku. Zamykanie się w sobie i tłamszenie pragnień nigdy nie przynosi wiele dobrego, zatem nie warto zamykać się w sobie - rozwińmy skrzydła i lećmy ku szczęściu. 

Treść Nietypowego Adasia jest wyjątkowa, jak same wydanie książki - niespotykany i oryginalny kolor okładki, duży format, a także ilustracje idealnie oddające emocje, jakie targają głównym bohaterem. Kiedy jest szczęśliwy i spełniony - wszystko dookoła jest kolorowe, a gdy chowa skrzydła ze strachu przed innymi, szarość opanowuje cały świat. Rewelacyjna opowieść, skłaniająca do refleksji. Pozycja obowiązkowa!

Dane techniczne o książce
Tytuł oryginałuPerfectly Norman
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 8 maja 2019
Liczba stron: 32
Gatunek: literatura dziecięca

19 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Nie jest łatwo pisać o emocjach dla dzieci, a do tego zilustrować odpowiednimi obrazami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie nie jest to łatwe, ale jak widać - udaje się. :)

   Usuń
 2. Żadnej z nich jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż ciężko mi w to uwierzyć, bo bardzo często sięgasz po literaturę dziecięcą. Musisz nadrobić! :)

   Usuń
 3. Takie książki są bardzo potrzebne i bardzo cieszy, że o nich piszesz - świetne zestawienie :) Ta o smuteczku mnie rozczula <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze wiedzieć, że takie pozycje są dostępne na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę zapamiętać na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie książeczki dla dzieci i żałuję, że jak ja byłam mała nie było takiego dobrobytu pod tym względem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, chociaż tamte książki także miały swój urok. :)

   Usuń
 7. Piękne książeczki. "Kiedy nadchodzi smutek" - tę pozycję chcę przeczytać dziecku. Tyle emocji codziennie kłębi się w małych główkach. Ta książeczka na pewno pomoże wytłumaczyć, jak sobie z tym radzić w przystępny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jako ta nieposiadająca dzieci nie mogę się odnieść do wartości takich książeczek, ale przyznaję, że pierwsza zrobiłą na mnie wrażenie połączeniem tematu i grupy wiekowej odbiorcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja doświadczenie w tym temacie już mam, także polecam. :)

   Usuń
 9. Coraz więcej ciekawych książek dla młodszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 10. wietny pomysł z tymi książkami!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie książeczki są naprawdę dużą wartość w rozwoju dziecięcym. 😊

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.