Samo życie: "Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera" - Jacek Hołub

Ludziom niezmiernie łatwo przychodzi ocenianie innych i ferowanie wyroków. Widząc kogoś pierwszy raz w życiu, potrafimy wystawić mu opinię, kompletnie nie znając jego sytuacji. Tak często patrzymy na dziecko zachowujące się w sposób inny, niż oczekuje społeczeństwo, nazywając je niegrzecznym i niewychowanym, a jego rodzic dostaje łatkę nieudacznika, który nie potrafi zapanować nad własną pociechą. Jak często możemy się mylić...

Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera to świetny reportaż, w którym Jacek Hołub oddaje głos głównie rodzicom dzieci z ADHD i autyzmem, ale także osobom pracującym z nimi oraz specjalistom. Nie znajdziecie tutaj masy suchych informacji, jakie każdy może znaleźć w sieci. To książka ukazująca prawdziwe życie ze wszystkimi wzlotami i upadkami.

Każdy autystyk i adehadowiec jest inny, w zupełnie różny sposób radzi sobie z otaczającą rzeczywistością. Jednym dostosowanie się do norm społecznych nie przynosi większego trudu, inni kompletnie nie rozumieją otoczenia. Tutaj zdecydowanie wiele zależy od jak najszybszego rozpoznania zaburzenia oraz błyskawicznego wdrożenia różnorodnych terapii wspomagających rozwój. Niestety słabo to wygląda w naszym kraju, gdzie na refundację nie zawsze można liczyć, a poważniejsza pomoc uzależniona jest od warunków finansowych.

Życie rodziny z dzieckiem posiadającym autyzm, zespół Aspergera czy ADHD kręci się głównie wokół niego. Potrzeby rodziców czy rodzeństwa często schodzą na drugi plan, co bywa uciążliwe i frustrujące. Wiele rodzin rozpada się z powodu niemożności udźwignięcia zaistniałej sytuacji. Do tego niejednokrotnie dochodzi niezrozumienie ze strony społeczeństwa, a także brak wsparcia grona pedagogicznego, które nie zawsze potrafi wykazać się profesjonalizmem.

Po ten reportaż powinni sięgnąć wszyscy pracujący z dziećmi, bo pomimo wiedzy teoretycznej pedagodzy nie zawsze potrafią poprawnie odczytać niektóre zachowania, mogące świadczyć o zaburzeniu. Absolutnie nie osądzam, bo sama jestem z zawodu pedagogiem oraz nauczycielem, ale jak to bywa - wiedza wiedzą, a rzeczywistość swoją drogą. Najbardziej żałuję, iż ta lektura prawdopodobnie nie zainteresuje zwykłych śmiertelników, nieposiadających wielu informacji o dzieciach z zaburzeniami, bo to właśnie oni powinni poszerzyć znajomość tematu, aby wykazywać się większą empatią. 

Książka bierze udział w wyzwaniu czytelniczym LC jako książkę historyczną (w tym reportaże).
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Czarne
Seria/cykl: Reportaż
Data wydania: 22 stycznia 2020
Liczba stron: 232
Gatunekliteratura faktu

14 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Jestem ogromnie ciekawa tej książki. Mam już ją na swojej liście do przeczytania, odkąd tylko pojawiła się w zapowiedziach wydawniczych. Ta tematyka interesuje mnie zarówno ze względów zawodowych, jak i z czystej ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Możliwe, że kiedyś się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś dla mnie, wszak jestem byłym pedagogiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako psycholog dziecięcy, bardzo chętnie przeczytam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazwyczaj nie czytam takich historii, ale dla tej chętnie zrobię wyjątek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację oceniamy cały czas...mamy w tym mistrza. Niestety często niesprawiedliwie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak to wygląda... Musimy to ograniczać. Zdecydowanie.

   Usuń
 7. Wydawnictwo Czarne w ostatnim czasie ma same dobre tytuły.
  Pozdrawiam,
  Zaczytana Wiedźma.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja chyba jestem zwykłym śmiertelnikiem i lektura zdecydowanie mnie interesuje. Co prawda nie mam w swoim otoczeniu dzieci z zaburzeniami - ani dzieci w ogóle, tak szczerze mówiąc - ale lubię być przygotowana na różne spotkania i mieć świadomość, że osoba, która i tak ma ciężkie życie w kontakcie ze mną będzie się czuła komfortowo, bo będę wiedziała co robić. Tak więc z chęcia przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.