Budowanie życia na kłamstwie: "Prawda przychodzi nieproszona" - Magdalena Majcher

Magdalena Majcher (jak nikt inny) nie przestaje mnie zaskakiwać. Ma na swoim koncie tyle powieści, że wydaje się, iż poruszyła w nich już każdy możliwy temat. Po czym sięgam po jej kolejną nowość, aby przekonać się, że jest inaczej...

Magdalena, główna bohaterka, ukrywa swoją przeszłość przed światem, którą sama pamięta dość mgliście, ponieważ gdy w jej życiu doszło do tragedii, miała zaledwie kilka lat. Kobieta nienawidzi tracić kontroli nad swoim życiem, ale zaburzenia lękowe zaczynają tak mocno wpływać na jej codzienność, że kobieta musi stawić czoła temu, przed czym ucieka od dawna...

Autorka przez dużą część książki przekazuje nam jedynie strzępki informacji, z których trudno złożyć całość. Tak naprawdę długo nie mamy pojęcia, co zadziało się w życiu głównej bohaterki, więc możemy jedynie snuć mgliste przypuszczenia, co mocno podsyca ciekawość. W pewnym momencie domyśliłam się głównego wątku, ale nie do końca, dlatego odkrywanie kolejnych części owej układanki sprawiło mi nie lada przyjemność.

Ta historia ukazuje, jak wiele jesteśmy w stanie przeżyć i poświęcić dla tych, których kochamy. Ponadto pozory zbyt często mylą, a my oceniamy innych za szybko i za surowo, niekiedy zamykając się na inne możliwości. Nie wolno trzymać w sobie nagromadzanych emocji, złych wspomnień i przeżyć, bo nikomu nie wyjdzie to na dobre. Budowanie życia na kłamstwie, a także ucieczka przed wspomnieniami to jedynie  chwilowa ulga... Musimy zaufać innym, podzielić się tym, co nas trapi, a niekiedy zasięgnąć porady specjalistów.

Cieszę się, że drugi tom czeka już na mojej półce. Zabiorę się za niego w najbliższym czasie, niecierpliwie wyczekując kolejnych. Mam poważne podejrzenia, iż cykl Osiedle Pogodne stanie się jednym z moich ulubionych. 

Dane techniczne o książce
WydawnictwoPascal 
Seria/cykl: Osiedle Pogodne (tom 1)
Data wydania: 15 stycznia 2020
Liczba stron: 400
Gatunek: powieść obyczajowa

11 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Niebawem planują przystąpić do lektury tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jak dotąd omijam twórczość tej autorki. Padła po prostu ofiarą mojego uprzedzenia do współczesnych polskich autorów, z których kilkoro zafundowało mi solidne rozczarowanie. I już... Jedna ostatnio powoli się przekonuję by sięgnąć po jakąś jej książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że takowe uprzedzenia istnieją, chociaż osobiście ich nie rozumiem i nie popieram. Mam nadzieję, że kiedyś przekonasz się do rodzimych pisarzy. :)

   Usuń
 3. Nie czytałam żadnych książek Majcher, więc jeszcze wszystko przede mną. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Siostra właśnie wczoraj ją czytała i też była zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby nie czytam takich książek, ale tak piszesz o niej, że tym razem mam ochotę. Gdybym jeszcze była w stanie znaleźć na nią czas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ogromny komplement, dziękuję! Znam ten problem z brakiem czasu, ale na takie lektury warto znaleźć choć chwilę...

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.