Jedna z najpiękniejszych młodzieżówek: "Radio Silence" - Alice Oseman

Radio Silence Alice Oseman to książka tak trudno dostępna, że zasługuje już na miano niemal białego kruka. Od dłuższego czasu pragnęłam ją zdobyć, co wcale nie było takie proste. Na szczęście udało się, chociaż w moim sercu pojawiały się obawy związane z tym, czy nie poczuję się zawiedziona tą wyczekiwaną przeze mnie opowieścią.

Frances to młoda dziewczyna, która doskonale wie, co chce osiągnąć. Prowadzenie samorządu szkolnego oraz nauka zajmują jej całe dnie, jednak w rzadkich wolnych chwilach główna bohaterka słucha podcastów Universe City. Kiedy ich twórca pisze do Frances z prośbą o pomoc w tworzeniu grafik, dziewczyna zaczyna odkrywać, że droga, jaką obrała, może jednak nie być tą wymarzoną...

Kompletnie nie spodziewałam się, że owa historia tak bardzo przypadnie mi do gustu. To jedna z najlepszych powieści młodzieżowych, jakie miałam okazję poznać. Czytałam ją dosłownie na jednym wdechu, bo pod warstwą pozornie zwyczajnej historii o nieco zbyt ambitnych nastolatkach, poszukujących swojej drogi życiowej, ukrywa się ogrom ważnych i trudnych tematów, jak homoseksualizm, aseksualność, przemoc fizyczna i psychiczna, udział w wyścigu szczurów. Radio Silence to niesamowicie osobliwa i angażująca opowieść, która skradnie serce nie tylko nastolatkom, ale także osobom bogatszym wiekiem oraz doświadczeniem.

Tym, co wyróżnia tę książkę jest brak przodującego wątku miłosnego. Zdarza się to niezwykle rzadko, aby pomiędzy głównymi bohaterami nie istniała żadna czysto fizyczna relacja. Alice Oseman świetnie ukazała także dwa zupełnie odmienne rodzaje relacji rodzinnych - mogą być one toksyczne, a także przecudowne jak w rodzinie Frances. Pokochałam jej mamę całym sercem i marzę o tym, żeby moje dzieci w przyszłości miały takie zaufanie do mnie, aby dzielić się dosłownie wszystkimi troskami. 

Zdecydowanie zbyt często wymagamy od siebie za wiele, zapominając o tym, czego naprawdę pragniemy, a skupiając się na tym, czego oczekują od nas inni. Spełniajmy WŁASNE marzenia, snujmy SWOJE plany oraz otaczajmy się ludźmi, którzy chcą naszego szczęścia. Nikt nie przeżyje życia za nas, a nie kończy się ono jedynie na zdobyciu szeregu dyplomów i sukcesach zawodowych. 

Książka bierze udział w  wyzwaniu czytelniczym LC jako książka, którą przykuła moją uwagę okładką.
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 26 kwietnia 2019
Liczba stron: 416
Gatunek: powieść młodzieżowa
Tę i inne nowości znajdziecie w księgarni:

19 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Nie sięgam często po młodzieżówki, ale tą mnie bardzo zaciekawiłaś.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że ta książka jest tak trudno dostępna. Może uda mi się ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie sięgam po młodzieżówki, jednak ta książka wygląda na bardzo wartościową.

  OdpowiedzUsuń
 4. No proszę więc jestem jej ciekawa 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce. Jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapisuje sobie tytuł, na pewno się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mam ochotę przeczytać ją kiedyś, najchętniej po angielsku, no ale zobaczymy, to pewnie jakoś w wakacje ;P
  Iza xx
  isabelczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też chciałam sięgnąć po nią w języku angielskim, ale skorzystałam z okazji przeczytania jej po polsku, co zajęło mi dużo mniej czasu. :)

   Usuń
 8. Kurczę, nawet nie słyszałam o tej powieści, ale już po samym tytule Twojego wpisu widzę, że to błąd. Jestem w szoku, że ta powieść skrywa w sobie tak wiele cennych mądrości i trudnych tematów. Na pewno będę miała ją na uwadze!

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę kojarzę, ale nie miałam jeszcze okazji czytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podpisuję się pod Twoimi słowami, "Radio Silence" to zdecydowanie jedna z najlepszych młodzieżówek jakie czytałam. <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Polecam świetną witrynę rytualmilosny.co.pl na pewno znajdziecie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Superowe miejsce rytuały miłosne każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy blog, ze swojej strony polecam https://bajka.waw.pl/ stronę z artykułami na różne tematy.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.