Pozorne szczęście: "Życie oparte na kłamstwach" - Magdalena Majcher

Magdalena Majcher ma na swoim koncie tyle powieści, że wydawałoby się, iż wszystkie możliwe tematy zostały już przez nią poruszone. Jednak każda kolejna książka, która wychodzi spod jej pióra, kwestionuje owe przekonanie, zaskakując nowym wątkiem. 

Judyta wiedzie pozornie bardzo wygodne i szczęśliwe życie. Ma u boku przystojnego, wykształconego męża, a do tego dwójkę wspaniałych dzieci. Jednak kobieta coraz częściej topi smutki w kieliszku, ponieważ w jej związku brakuje ciepła, miłości i namiętności...

(...) człowiek rozpoczyna dorosłe życie z bagażem doświadczeń, które wynosi z domu rodzinnego, a postawa rodziców i najbliższego otoczenia determinuje ten start. *

Tym razem autorka zabrała się za niezmiernie trudną tematykę, jaką jest ukrywanie swojej orientacji seksualnej i problemy związane z przyznaniem się do bycia homoseksualistą. Ponadto owa historia pokazuje, że niejednokrotnie ludzie stając przed pewnymi dylematami, wybierają wygodne i dostatnie życie, zapominając, ze to nie jest wszystko i z czasem dobrobyt przestaje wystarczać...

Uwielbiam twórczość tej autorki i rozkochuję się w niemal wszystkich jej książkach, a te nieco słabsze nadal są bardzo dobre. Ten tytuł, ku mojemu zaskoczeniu, nie podobał mi się tak, jak się tego spodziewałam. Początkowo byłam pełna entuzjazmu, jednak w pewnym momencie mam wrażenie, że wszystko się trochę rozjechało, a sama lektura okazała się nierówna. Liczyłam na zagłębienie się w poruszaną tematykę, a została ona nieco zepchnięta na boczny tor na rzecz alkoholizmu. Moja znajomość powieści Magdaleny Majcher pozwala mi na stwierdzenie, że nie jest to jej najlepsza opowieść, a piszę to ja - czytelniczka, która do twórczości tej autorki podchodzi niemal bezkrytycznie. Jest dobrze, ale na pewno bywało lepiej. 

Próba ucieczki i nieprzyznawanie się do swojej orientacji, a także związane z tym okłamywanie siebie oraz najbliższych, przynosi niezmiernie dużo bólu. Ta historia pokazuje, jak wiele krzywdy robi się człowiekowi, tłamsząc w nim prawdziwe "ja". Życie oparte na kłamstwach to lektura bardzo aktualna w obecnym czasie, gdy tak wiele kontrowersji w naszym kraju budzi temat LGBT. Zachęcam do sięgnięcia po nią, bo może da do myślenia ludziom, którzy stoją przed podobnymi dylematami lub mają w bliskim kręgu kogoś, kto potrzebuje akceptacji oraz zrozumienia. 

* cytat ze str. 161

Dane techniczne o książce
WydawnictwoPascal 
Seria/cykl: Osiedle Pogodne (tom 2)
Data wydania: 15 kwietnia 2020
Liczba stron: 368
Gatunek: powieść obyczajowa

13 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Jeszcze nie czytałam żadnej powieści autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość Autorki wciąż przede mną. Ale tytuł sobie zapisuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki tej autorki i na pewno w przyszłości poznam tę historię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Siostra czytała tę serię i była zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na chwilę obecną nie mam jej w planach. :) Ale może kiedyś, kto wie! :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 6. Magdalena Majcher to jedna z tych autorek, które dotychczas padają ofiarami mojego uprzedzenia do współczesnej polskiej prozy. Jednak coraz bardziej nabieram chęci do zapoznania się z jej twórczością, a ten konkretny tytuł najbardziej mnie kusi swoją problematyką.

  OdpowiedzUsuń
 7. oj wzbudziłą we mnie dużo emocji, ja w ciemno po każdą kolejną powieść sięgam

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie bardzo podobała się ta książka, choć wciąż miałam poczucie wszechobecnej beznadziejności tej sytuacji - bez wyjścia. Tematyka świetna i, co ważne, ruszona ze smakiem. Ja jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.