Przepiękna historia: "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" - Ałbena Grabowska

Zdążyłam już poznać twórczość Ałbeny Grabowskiej - dwie jej powieści przypadły mi do gustu, a jedna zawiodła. Dlatego tym bardziej byłam ciekawa moich wrażeń odnośnie bardzo znanego Stulecia Winnych.

Podczas porodu bliźniaczek, Marii i Anny, umiera żona Stanisława Winnego. Cała rodzina opłakuje zmarłą, jednak wszyscy członkowie rodu wspierają mężczyznę, jak tylko mogą. Niestety okrutny los nieustannie dotyka rodzinę, a wojenna zawierucha boleśnie ich doświadcza...

Bohaterowie są tak wykreowani, że z wypiekami na twarzy śledziłam ich losy, wraz z nimi przeżywając wszelkie wzloty i upadki. Interesującym zabiegiem jest wplecenie postaci i wydarzeń rzeczywistych, co umożliwia jeszcze lepsze wsiąknięcie w całą opowieść, a także przybliżenie sobie pewnych faktów historycznych, które być może do tej pory były nieznane bądź umknęły w gąszczu innych informacji. Ałbena Grabowska nie wybiela nikogo - wszyscy są prawdziwymi ludźmi, popełniającymi błędy i chyba właśnie dlatego ich losy chwytają za gardło.

Cieszę się, że w końcu sięgnęłam po ten cykl, ponieważ już pierwszy tom skradł moje serce. Jestem zachwycona, a Ci, którzy przeżyli to jak na razie najlepsza powieść, jaką przeczytałam w tym roku. Być może nie jestem zbyt obiektywna, bo jednak mam słabość do historii toczących się w Polsce w czasach wojennych, zatem autorka totalnie trafiła w mój gust, ale dobrze mi z tym. Nie mogę doczekać się zabrania za kolejne części, a później obejrzenia serialu, bo nie chcę zbyt prędko opuszczać tych bohaterów...

Książka bierze udział w wyzwaniu Pod hasłem.
Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Zwierciadło
Seria/cykl: Stulecie Wojennych (tom 1)
Data wydania: 10 września 2014
Liczba stron: 356
Gatunek: literatura piękna

13 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Obowiązkowa dla mnie ! Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja utknęłam po pierwszym tomie. Ale Stawiska i Iwaszkiewicza do tej pory pamiętam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na pewno muszę sięgnąć po drugi tom w tym lub następnym miesiącu, żeby zbyt wiele wątków mi nie uciekło z pamięci.

   Usuń
 3. Wspaniały cykl. Bardzo przyjemnie wspominam lekturę tych książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam tylko serial, też jest bardzo udany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tą serię w planach. Czytałam do tej pory tylko jedną książkę autorki.


  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Planuję w przyszłości sięgnąć po ten cykl. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam parę odcinków serialu. Już wtedy myślałam o przeczytaniu ale jakoś wyleciało mi z głowy

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.