"Na pomoc, Patycjo!" - Agnieszka Urbańska, "Franek Błyskawica" - "Agnieszka Śladkowska

Mój Pierworodny wkroczył w poważny wiek, w którym nie wystarczają mu już krótkie opowiastki czy książki obrazkowe, które nadal uwielbia, ale jednak wieczorem woli sięgnąć po dłuższą formę. Nadal staram się wybierać mu lektury z dość krótkimi rozdziałami, ale też większą ilością stron, co umożliwia na lepsze zżycie się z bohaterami. Tym razem poznaliśmy energiczną i sympatyczną Patrycję, a także pomysłowego Franka.

NA POMOC, PATYCJO!
Na pomoc, Patycjo! opisuje losy tytułowej bohaterki, która trafia do nowej szkoły i z miejsca kradnie serca niemal wszystkim. A jeżeli ktoś nie potrafi bądź nie chce jej polubić, to i tak w końcu mięknie, ponieważ ta dziewczynka jest niesamowitą osobą, od której wszyscy mogliby się jeszcze wiele nauczyć...
Czytając przygody Patycji, często przywoływałam na myśl moją ukochaną Anię Shirley. Być może ze względu na bardzo podobny wygląd, ale także dobre serce, głowę pełną pomysłów oraz usposobienie zjednujące sobie nawet najbardziej opornych. Ta pozornie zwyczajna lektura skłania do wielu refleksji, a poczynania śmiałej głównej bohaterki nakłaniają do wpuszczenia pozytywnej energii także do własnego życia. 

Na pomoc, Patycjo! to książka, która spodoba się zarówno młodszemu, jak i starszemu czytelnikowi. Czytałam ją wraz ze swoim synem, mającym 4,5 roku, i oboje byliśmy zauroczeni. Z przyjemnością poznamy kolejne przygody Patrycji, zatem liczymy na to, że autorka nie da się długo prosić. ;-)

Dane techniczne o książce
WydawnictwoAdamada
Data wydania:  21 lutego 2019
Liczba stron: 128

FRANEK BŁYSKAWICA
Franek Błyskawica to opowieść o chłopcu, który wraz z mamą bawi się w detektywa, pomagając wszystkim dookoła. Mniej lub bardziej przypadkowe osoby motywują ich do odkrywania tajemnic, które bywają naprawdę niesamowite, a do tego wymagają ruszenia szarymi komórkami...
Mam wrażenie, że opisane przygody są nieco nierówne. Początkowe i końcowe rozdziały są bardzo ciekawe i wciągające, ale te środkowe nieco nużyły - zarówno mnie, jak i syna. Na pewno jest to książka, którą rekomendowałabym dzieciom w wieku 6+, ponieważ młodsze dzieci mogą nudzić się podczas czytania i nie wytrzymać do końca rozdziału, a bywają one naprawdę dość długie.

Na pewno mali czytelnicy, którzy interesują się zagadkami i tajemnicami, będą zachwyceni, gdy wraz z głównymi bohaterami będą mogli powoli odkrywać kolejne sekrety. Myślę, że Agnieszka Śladkowska zainspiruje niejedną osobę do rozejrzenia się wokół i dostrzeżenia różnych interesujących zjawisk oraz łamigłówek, jakie można rozwiązać. 

Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania:  10 października 2019
Liczba stron: 80

12 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Będzie jak znalazł dla mojego Chrześniaka. Pozdrawiam po sobotnich zakupach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ranny ptaszek z Ciebie, skoro już po zakupach! Ja też już o tej godzinie nie śpię, ale to przez moje brzdące. ;-)

   Usuń
 2. Te rysunki postaci w "Na pomoc Patrycjo" z lekka upiorne jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, a mnie przekonują, bo postacie nie są wyidealizowane, ale widać mankamenty w ich urodzie. Ba!, wydają się one nawet jeszcze mocniej wyeksponowane. :)

   Usuń
 3. Nie kojarzę w ogóle tych książeczek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pati czytała Patycję :) Ale ja już nie ogarniam wszystkiego co ona czyta... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, Pati musiała czytać książkę o swojej imienniczce! ;-) Ona już duża dziewczynka, więc już mama nie zawsze wie, co córa czyta.

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy, w najbliższym czasie przybędzie do mnie kilka dziecięcych lektur. :)

   Usuń
 6. Przeczytałem i powiem, że jestem bardzo zadowolony z tej książki. Chcę więcej!

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.