"Nie czas na tajemnice" - Magdalena Majcher

Molestowanie seksualne to nadal temat tabu, o którym ogrom osób nie chce, boi się bądź wstydzi mówić. Na szczęście różnorodne akcje i głosy znanych kobiet sprawiają, że wiele z nas zaczyna przełamywać swoje lęki. Rzecz jasna, skrzywdzeni zawsze powinni dostać mnóstwo wsparcia oraz pomocy, jednak warto też niekiedy pochylić się nad danym problemem, aby nie wpaść w pułapkę i nie zlinczować niewinnego człowieka... o ile nie dokonał nieodpowiedniego czynu.


Klara wiedzie spokojne, poukładane życie u boku kochanego męża, a jej największym zmartwieniem jest przeprowadzka córki, która rozpoczyna studia. Świat kobiety legnie w gruzach, gdy w jej pracy zjawiają się policjanci wypytujący ją o męża będącego szanowanym lekarzem. Ludzie niezmiernie szybko podłapują informację o rzekomym gwałcie, jakiego dopuścił się Jacek i wykreślają go ze społeczeństwa.


Uwielbiam Magdalenę Majcher za głowę pełną pomysłów oraz niekonwencjonalne podejście do tematu. Łatwo iść za tłumem, ale sztuką jest wyjść przed szereg, pokazując dany problem w inny sposób niż robi to reszta. Nie polubiłam Jacka, ale byłam niezmiernie ciekawa rozwiązania całej sprawy. Cieszę się, że zakończenie nie okazało się typowym happy endem, a główny wątek był bardziej złożony, niż można byłoby przypuszczać.


W tej książce długi czas nie mamy pojęcia, czy mąż głównej bohaterki dopuścił się gwałtu, a jednocześnie widzimy, jak wszyscy błyskawicznie go osądzają. Bliscy i dalsi znajomi odsuwają się od niego, a nieznajomi od razu wyrabiają sobie zdanie na jego temat na podstawie głoszonych oskarżeń. W takiej sytuacji wszelkie dotychczasowe osiągnięcia przestają się liczyć, ponieważ wszyscy zdają się wiedzieć już wszystko. Często wystarczy jedna sensacyjna informacja czy plotka, niepoparta jeszcze jakimikolwiek dowodami, aby zniszczyć człowieka oraz jego rodzinę. Dlatego apeluję - zanim oskarżymy kogoś, dajmy najpierw szansę na obronę temu człowiekowi, wysłuchajmy obu stron i wtedy orzekajmy winę. 


Nie czas na tajemnice to lektura skłaniająca do refleksji, zastanowienia się nad własnym życiem i naszym podejściem do różnych spraw. To historia, przez którą człowiek zaczyna myśleć, na ile zna swoich bliskich i jak wiele może dla nich poświęcić. Ponadto Magdalena Majcher zachęca do zdystansowania się względem słyszanych plotek, a także włączenia własnego myślenia. Sięgajcie po jej twórczość, bo jest tego warta.


Dane techniczne o książce
WydawnictwoPascal 
Seria/cykl: Osiedle Pogodne (tom 3)
Data wydania: 2 września 2020
Liczba stron: 384
Gatunek: powieść obyczajowa

6 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

Obsługiwane przez usługę Blogger.