"Basia. Wielka księga o uczuciach" i "Basia, Franek i kolory" - Zofia Stanecka

Basię lubię w każdej formie, ale nie ukrywam, że te dłuższe z serii Wielka księga... dają najwięcej radości, ponieważ można towarzyszyć głównej bohaterce przez większą ilość czasu. Najnowsza część jest już którąś z kolei w naszej domowej biblioteczce, co raduje zarówno serca dzieci, jak i moje. 

Wielka księga o uczuciach to jak sam tytuł wskazuje - książka o tym, co w nas wszystkich siedzi, ale nie zawsze potrafimy to odpowiednio wyrazić. Wszyscy nieraz czujemy się źli, smutni, nielubiani, rozczarowani czy znudzeni, a także podekscytowani, pełni nadziei, odważni czy zadowoleni. Już na samym wstępie dowiadujemy się, że WSZYSTKIE uczucia są ważne - zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Warto je zrozumieć, zaakceptować i ewentualnie zrobić wszystko, aby te niechciane nie dominowały zbyt często. 
Zofia Stanecka wspaniale podeszła do tematu - nie dość, że w książce znajdują się poszczególne historie przedstawiające bohaterów w konkretnych sytuacjach, gdzie górę biorą emocje, to jeszcze znajdują się tu odpowiedzi niektórych postaci, jak również "Kącik porad Miśka Zdziśka" z przydatnymi wskazówkami. Opowieści są krótkie, a do tego (jak zawsze) opatrzone cudownymi ilustracjami Marianny Oklejak.

To tytuł, który z pewnością wniesie wiele dobrego do życia młodszych i starszych, bo niezależnie od wieku nie zawsze potrafimy radzić sobie z targającymi nami uczuciami. Ponadto do takiej książki zawsze można zerknąć, gdy istnieje taka potrzeba. To pozycja obowiązkowa w każdym domu!

Dane techniczne o książce
WydawnictwoHarperCollins Polska
Seria/cykl: Basia / Wielka księga
Data wydania: 14 kwietnia 2021
Liczba stron: 144
Gatunek: literatura dziecięca

BASIA, FRANEK I KOLORY
Przygody Basi są kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, ponieważ główna bohaterka jest radosną pięciolatką, więc maluchy w podobnym wieku bezproblemowo mogą utożsamić się z dziewczynką. Seria Basia, Franek i... powstała z myślą o najmniejszych czytelnikach, dlatego zawiera ona książeczki dopasowane do dwu- czy trzylatków, a nawet nieco młodszym brzdącom.
Basia, Franek i kolory to tytuł pozwalający na opanowanie umiejętności związanej z nazewnictwem poszczególnych barw. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak wygląda kolor biały, czerwony, niebieski, zielony i żółty - ograniczona ilość stron nie pozwala na poszerzenie wiedzy, jednak jest to dobry początek do poznawania kolejnych barw.  

Książki dotyczące Franka i Basi są zawsze krótkie, a do tego posiadają niewielką ilość tekstu. Mały format i zaokrąglone rogi to ich dodatkowy atut. Ze względu na odbiorców te opowieści są dużo prostsze i niestety często pozbawione morału, nad czym ubolewam. Z jednej strony rozumiem, bo maluszki potrzebują nieskomplikowanego przekazu, natomiast jest to mój taki mały zarzut (być może jestem czepialska). 

Dane techniczne o książce
WydawnictwoHarperCollins Polska
Seria/cykl: Basia
Data wydania: 10 marca 2021
Liczba stron: 14
Gatunek: literatura dziecięca

7 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Pięknie Sylwio zrecenzowałaś te książeczki. Również uważam, że bez względu na wiek należy je przeczytać. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiamy książeczki dla dzieci, a te brzmią i wyglądają na bardzo ciekawe i zachęcające :) Dlatego z pewnością je wypróbujemy

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, bajki o Franku są zawsze bardzo krótkie, ale lubię wszystkie o Basi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tych książeczkach. Chętnie poczytam mojemu dziecku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesteśmy na etapie kupowania ksiązeczek, myślę że te spodobają się mojemu maluchowi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Basia wielka księga o uczuciach jeszcze nie mamy. Chętnie ją odszukam. :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.