"Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie" - MacKenzi Lee

Więcej na moim instagramie - ZAPRASZAM :)

Odkąd systematycznie oglądam booktuberów, jestem zaznajomiona z różnymi zagranicznymi tytułami, na których polskie wydanie często czekam z niecierpliwością. Jedną z takich książek był Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie - ów książka szturmem wkroczyła na nasz rynek, błyskawicznie lądując w kategorii: 'bestsellery'. 

Henry Montague nie ma łatwo - lubi zabawę do białego rana, koniecznie zakrapianą alkoholem, a do tego nie stroni on miłosnych schadzek z osobami obojga płci. Może nie byłoby to nic zdrożnego, gdyby nie urodził się w XVIII wieku w wysoko postawionej rodzinie, gdzie jej głową jest konserwatywny i srogi ojciec. Mężczyzna wysyła Henry'ego na roczną podróż po Europie, w której będzie towarzyszyć mu siostra oraz jego przyjaciel - to ostatnia szansa na skorzystanie z młodości, gdyż po upływie tego czasu młodzieniec musi ustatkować się (inaczej zostanie wydziedziczony). Nie będzie to najprostsze, gdyż kiedy człowiek urodzi się łobuzem, nie da się tego szybko wyplenić... 

Zapoznając się z opiniami innych na temat tej książki, nie spotkałam się z ani jedną, w której ktoś napisałby dobre słowo o Henrym. O dziwo, mnie nie irytował, a niekiedy wręcz budził rozczulenie swoim zachowaniem typu: "najpierw mówię, a później myślę", co go nieustannie gubi. Niemniej moją sympatię skradła Felicity - silna dziewczyna, posiadająca marzenia, a do tego negująca podwójne standardy. Jest przykładem najlepszej feministki, jaka mogła pojawić się w ówczesnych latach. A Percy to typ człowieka, z którym każdy chciałby się zaprzyjaźnić. 

Mackenzi Lee porządnie zabrała się do pracy, tworząc tę powieść, ponieważ poziom researchu jest naprawdę godny podziwu. Epilepsja, nierówności społeczne, rasizm, kultura queer, niewolnictwo, grand tour, piraci, alchemia - przedstawienie wszystkich tych tematów na tle historycznym XVIII wieku nie jest najłatwiejsze, jednak pisarka zrobiła dobrą robotę i za to czapki z głów.

Książkę czytało się przyjemnie i szybko, ale z pewnością nie zapadnie w mojej pamięci na dłużej. Sięgając po nią, miałam nadzieję, że skupi się ona na wątku romantycznym i w zasadzie mogłoby tak być, gdyby nie miażdżąca przewaga różnorakich przygód, które zaczęły wychodzić na pierwszy plan. Do tego połączenie powieści drogi z masą akcji... to zdecydowanie nie moje klimaty, jednak jestem przekonana, że masa czytelników będzie zachwycona. 

Szaleństwo, rozrywki i hulaszczy tryb życia są świetne, jednak na dłuższą metę każdy potrzebuje przystani, do której może zawsze przybić, a najczęściej są to po prostu ciepłe ramiona ukochanej osoby, zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Uczucie to uczucie - niezależnie do kogo je kierujemy. Czy płeć, wygląd, pochodzenie czy status materialny powinny mieć w tym momencie jakiekolwiek znaczenie? Miłość jest piękna sama w sobie, zatem nie warto uciekać od niej z niezbyt istotnych powodów...

Dane techniczne o książce
Tytuł oryginału: The Gentleman's Guide to Vice and Virtue
Wydawnictwo: Kobiece Young
Seria/cykl: Rodzeństwo Montague (tom 1)
Data wydania: 24 lutego 2021
Liczba stron: 448
Gatunek: literatura młodzieżowa
Tę książkę znajdziecie w księgarni:

6 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo dobrego o niej słyszałam. Polecę ją siostrze. Lubi takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ciągnie mnie do tej książki. Ciebie do końca nie zachwyciła.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę mieć na uwadze, ale raczej to "nie mój typ". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo różnych opinii słyszałam o tej książce, ale boję się po nią sięgać w obawie, że po prostu się na niej zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie kojarzę tego tytułu. Chętnie bym po książkę sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.