"Felix Ever After. Na zawsze Felix" - Kacen Callender

Od pewnego czasu zaczęłam interesować się nie tylko polskimi premierami wydawniczymi, ale także tymi zagranicznymi, wśród których pojawiają się takie nowości, że przebieram nogami w oczekiwaniu na to, aż zostaną wydane również u nas. Jednym z takich tytułów był Felix Ever After, o którym było (i nadal jest) bardzo głośno w świecie książkowym, dlatego bardzo chciałam poznać tę historię.

Felix to czarnoskóry, transpłciowy chłopak, którego pragnieniem jest zakochanie się w odpowiedniej osobie. Nie jest to proste, zwłaszcza kiedy ktoś anonimowo upublicznia jego zdjęcia sprzed korekty płci. Tytułowy bohater postanawia zemścić się, jednak wszystko zaczyna iść w innym kierunku, niż początkowo tego oczekiwał... Na szczęście u jego boku stoi cudowny przyjaciel, który jest gotów skoczyć za nim w ogień. 

Zapoznając się z opiniami innych czytelników, niezmiernie często na pierwszy plan wysuwał się charakter tytułowego bohatera, który prawie wszystkich irytował. Zaskoczyło mnie to, ponieważ w ani jednym momencie nie pomyślałam, że Felix zachował się w nieodpowiedni sposób - w moim odczuciu jego postępowanie było zawsze uzasadnione i pozbawione bezczelności. Ba!, mam wrażenie, iż to wiele osób w stosunku do Felixa zachowywało się impertynencko, a nie ten chłopak, który po prostu nie dał sobie wejść na głowę i odpowiadał chamskim zaczepkom, co totalnie popieram. 

Tę książkę czyta się błyskawicznie, bo jest niesamowicie urocza, a przy tym poruszająca bardzo ważne tematy, jak poszukiwanie własnej tożsamości, transpłciowość, brak tolerancji i zrozumienia, różne oblicza rodzicielstwa, przyjaźń, pierwszą miłość. Nie jest to lektura bez wad i można przyczepić się do niektórych rzeczy, ale w tym przypadku zrobię wyjątek, ponieważ tak dobrze płynęło mi się przez nią, że zwracałam uwagę na to, co osoba autorska pragnęła przekazać, a nie skupiałam się na wadach owej historii.

Zdecydowanie nasz rynek wydawniczy cierpi na deficyt książek z bohaterami LGBTQIA+, dlatego cieszę się, że w końcu powolutku coś się zmienia, chociaż jeszcze wiele czasu upłynie, zanim dogonimy inne kraje. Natomiast potrzeba jest ogromna, bo z autopsji wiem, że świadomość Polaków w tej kwestii jest wręcz znikoma, dlatego chętnie sięgam po tego typu tytuły, aby poszerzyć swoją wiedzę. Dlatego polecam Felixa wszystkim - czytajcie, douczajcie się, nie wchodźcie z butami w czyjeś życie oraz wybory i cieszcie się miłością, do kogokolwiek by ona nie była!

Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: We Need YA
Data wydania: 16 czerwca 2021
Liczba stron: 352
Gatunek: literatura młodzieżowa
Tę książkę znajdziecie w księgarni:

6 komentarzy

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

 1. To ważne, że powstają książki na takie tematy i myślę, że ta powieść spodoba się szczególnie wielu młodym ludziom. Ja jednak póki co nie planuję jej przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja zachęca do przeczytania. Jednak teraz mam wiele książek bibliotecznych , i swoich papierowych. Ale na uwadze będę miał . Pozdrawiam po dwunastogodzinnym wyjeździe. Czasu na czytanie nie było ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że książka porusza ważne tematy i że szybko się ją czyta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję sie zainteresowana. Z chęcią poczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie odszukam tę książkę. Ten temat częściej poruszany jest w filmach, a rynek wydawniczy rzeczywiście ma deficyt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda tylko, że po takie książki najczęściej sięgają osoby +30 lub +40, który ten etap mają dawno za sobą.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.