"Jak dawniej żyły dzieci" i "Pięknie się różnimy"

Największą wartość mają dla mnie książki dziecięce, które nie tylko bawią, ale także uczą, więc zwracam na to baczną uwagę. W ostatnim czasie naszą domową biblioteczkę zasiliły dwa niesamowicie wartościowe tytuły. 


Jak dawniej żyły dzieci to fantastyczna podróż w czasie do starożytności, umożliwiająca poznanie dzieciństwa naszych przodków. Dziewięcioro dzieci opowiada o swoim życiu, ulubionych potrawach i zabawach, a także zajęciach codziennych oraz tych bardziej świątecznych. Mat oprowadza nas po swojej jaskini Lascaux, Hanisz zaprasza nas do miasta-państwa Ur, Ara pokazuje nam Egipt, Ki opowiada o La Vencie - mieście Olmeków... Każdy z bohaterów przybliża nam swoje miejsce zamieszkania.

Na początku książki znajduje się oś czasu, która przeprowadza nas od czasów człowieka zręcznego (3,3 - 1,9 miliona lat p.n.e.), poprzez cywilizacje starożytne (Sumerowie, Egipcjanie, Olmekowie), aż po nowe porządki, czyli epokę Heian w Japonii oraz Wikingów. Na końcu znajdziemy słowniczek z najważniejszymi pojęciami.

Książka jest przepięknie wydana - ma spory format, chropowatą okładkę i przepięknie stonowaną kolorystykę. Jest tu dość dużo tekstu i niesamowicie istotnych informacji, także zaciekawi ona wszystkie dzieci, jak również dorosłych, ponieważ to skarbnica wiedzy.


Pięknie się różnimy to tytuł uświadamiający, że wszyscy jesteśmy inni, ale tak samo ważni i potrzebni. Ta lektura dotyka ogromu ważnych tematów, jak niebinarność, różne typy rodzin (w tym adopcyjne, zastępcze oraz jednopłciowe), spektrum autyzmu, trudności w nauce, niepełnosprawność intelektualną i fizyczną, różne kultury czy poczucie przynależności. 

Walory estetyczne znajdują się na najwyższym poziomie. Kolorystyka idealnie trafia w mój gust - jest kolorowo i przyjaźnie, aż miło patrzy się na poszczególne strony. Treść jest odpowiednio wyważona - nie jest jej ani za dużo, ani za mało, lecz w sam raz, aby dziecko dowiedziało się czegoś nowego, a jednocześnie nie znudziło się czytanym bądź słuchanym tekstem. 

To fantastyczna lektura stanowiąca idealną motywację do przedyskutowania wielu istotnych tematów, o których niejednokrotnie nie wiemy, jak mówić z dziećmi, a taka książka pomaga w wyjaśnieniu pewnych kwestii. Najważniejsze, aby nie pozostawiać dzieci samym sobie po lekturze. Rozmowa jest zawsze najważniejsza.


Dane techniczne o książce
Wydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 18 maja 2022
Liczba stron: 64 / 48 
Gatunek: literatura dziecięca

4 komentarze

Gościu, będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad pod tym postem. Bardzo cenię wszelkie komentarze, ponieważ to one motywują mnie do dalszej pracy nad blogiem. Jest to miejsce, w którym dzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami, dlatego chętnie poznam Twoją opinię.
Dlatego pisz Gościu, pisz...

Obsługiwane przez usługę Blogger.